Министърът на отбраната Атанас Запрянов и началникът на отбраната Емил Ефтимов отхвърлят версията за опит за саботаж на софтуера на новия български изстребител F-16.
Машината кацна в България на 2 април, но оттогава не е летяла и не взе участие в традиционния военен парад по повод 6 май - Денят на храбростта.
Това породи съмнения, че американският самолет е бил повреден след пристигането си в авиобаза "Граф Игнатиево". Ротационният председател на парламентарната комисия за контрол на специалните служби Атанас Атанасов от ПП-ДБ дори свика нейно заседание по темата на 8 май.
Вижте също Денят на храбростта. Армията отбеляза 6 май с военен парад без бронирана техника и F-16"Лъжа е, че български военни са повредили нещо по F-16, категорично неверни са и твърденията за шпионаж и предателство", каза министър Запрянов пред БНТ във вторник.
По думите му индикация за неизправност на самолета е констатирана още от американския технически състав при предаването на машината.
"Нашите хора не са пипали нищо, те просто приемат системите. Ние сме инвестирали милиони долари за подготовка и на летателния, и на техническия ни състав и аз имам пълно доверие в тези хора", добави министърът на отбраната.
Официалната позиция на България е, че става въпрос за дефект в платка, който се е проявил по време на полета на изстребителя до страната. Запрянов уточни, че нова платка вече е осигурена, но трябва да бъде транспортирана от САЩ.
"F-16 има малък технически проблем. Самолетът е в процес на приемане, след което следва приемане на въоръжение, на експлоатация и приучване на нашите пилоти и техници. Това е процес", коментира и началникът на отбраната Ефтимов пред БНТ.
Според него тема "саботаж" няма, а "темата за 2025 г. е да дойдат първите 8 самолета и да почне тяхното усвояване, след което да започне сглобяването и достигането на първоначални оперативни способности на тези 8 самолета".
Кацналият в България самолет е първият от общо 16 американски многоцелеви изтребителя F-16 Block 70, които страната закупи през 2019 и 2022 г.
"Самолетът е напълно функционален. След като получим новата платка, ще продължи тестването на тази система, след което ще бъде технически приет, ще има летателно приемане, а накрая началникът на отбраната ще издаде заповед за приемане на въоръжение", посочи още Запрянов.
Той отбеляза, че България няма да плаща допълнително за подмяната на неизправната част.
Вижте също "Саботаж" или "клевета". Има ли проблем с българския изтребител F-16