Народното събрание отхвърли четвъртия пореден вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков в петък.
Вотът на недоверие беше внесен преди дни от "Величие" и подкрепен от МЕЧ и "Възраждане". Новината идва седмица след като парламентът отхвърли третия вот на недоверие. Той, както и предишните два, отхвърлени от мнозинството депутати в началото и в средата на април - беше внесен от проруската партия "Възраждане".
Вижте също "Всеки има чест и достойнство". Кой напусна ДПС на Доган и какво получиха тези, които се снимаха с ПеевскиЧетвъртият вот на недоверие беше на тема екология. "За" гласуваха 83 депутати, като освен вносителите, го подкрепиха народните представители от "Алианс за права и свободи", "Продължаваме промяната" (ПП) и Божидар Божанов от "Демократична България" (ДБ).
"Против" гласуваха 131 - депутатите от управляващото мнозинство (ГЕРБ, ИТН, БСП) заедно с ДПС на Делян Пеевски. За да бъде успешен, вотът на недоверие трябваше да получи гласовете на поне 121 народни представители.
След гласуването депутати от, МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" казаха, че ще подготвят още вотове на недоверие. Председателят на ПП Асен Василев каза, че ПП-ДБ ще подготвят общ вот на недоверие през септември.
В четвъртък ПП каза, че занапред ще подкрепя вотове на недоверие, "които не ни отдалечават от Европа". Преди заседанието ДБ каза, че няма да участва в гласуването, а ще подкрепи вота на недоверие само с един лидерски глас - на Божанов.
След гласуването Божанов поиска да даде на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов папка с искане за предсрочното освобождаване на Цончо Ганев от "Възраждане" като зам.-председател на парламента.
"От вашия подпис зависи дали ще продължавате да си подавате топката с руските проксита – те да ви дават вотове на недоверие, които да ви стабилизират, а вие да им пазите имунитети и оставките", каза Божанов.
Борисов си тръгна без да му отговори, а пред журналисти определи призива му като "оправдание за немощта" на опозицията.
През февруари временният главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитетите на четирима депутати на "Възраждане" заради участието им във вандалска акция срещу сградата на представителството на Европейската комисия в София. Те обаче не са свалени и до днес, тъй като ГЕРБотказва да подкрепи това искане и така не може да се събере мнозинство.
Вижте също Как цялата държава помпа Пеевски и той расте