Историята около един свидетел даде повод кметът на Варна Благомир Коцев да остане в ареста. Това стана ясно от 10-часово заседание в петък, в което втора съдебна инстанция реши каква мярка за неотклонение да приложи.
Показанията на Диан Иванов, от които той се беше отказал с аргумента, че са получени под натиск на антикорупционната комисия (КПК), бяха интерпретирани от прокурорите като точно обратното - доказателство, че са били оттеглени заради натиск, упражнен от самите задържани. Съдът не се произнесе по този точно нюанс, но прие показанията като факт.
Вижте също Пред погледа на дипломати и след критики от колеги. Съдът остави окончателно Благомир Коцев в арестаКметът Благомир Коцев и двама общински съветници – и тримата от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) – бяха задържани преди 10 дни. Обвинението е за организирана престъпна група за подкупи. Опозицията и много юристи го определят като политическа разправа.
По делото има двама основни свидетели, стана ясно по време на заседанието в петък. Единият е жена, загубила в конкурс за обществено хранене заради по-висока цена, която е предложила. Вторият е Диан Иванов, бивш зам.-кмет на Варна, който напуска поста си на 8 май, като изтъква здравни причини.
Your browser doesn’t support HTML5
Най-тежката мярка. Как съдът остави кмета на Варна в ареста
Ден преди заседанието на Софийския апелативен съд (САС) Диан Иванов се отказа от показанията си и каза, че антикорупционната комисия е упражнила натиск върху него. Той публикува официален документ, подписан от него, и съдържащ входящ номер.
Това е първото пряко доказателство за това как държавни органи притискат свидетели да дадат точно определени показания, написа „Капитал“. Но ден и половина по-късно стана известно, че Иванов е изтрил публикацията със самия документ от своята страница във Фейсбук.
Вижте също "Вече не се търпи". Как арестът на кмета на Варна Благомир Коцев изкара хората на протестВ петък прокурорите интерпретираха отказа от показания като натиск върху свидетеля, само че приложен не от антикорупционната комисия, а от задържаните.
САС прие друг аргумент, свързан със същия свидетел – че приема показанията, тъй като отказът от тях не е направен по време на разпит.
Защитата на Коцев твърди, че такъв разпит е можело да бъде проведен в четвъртък – веднага след като свидетелят Диан Иванов се е отказал от показанията си. Това, че той не е бил организиран, означава, че сега задържаните трябва да платят за бездействие на прокуратурата.
Целият аргумент, свързан с показанията на Иванов, засега е коментиран само от защитата на Коцев. Други аргументи за това, че задържаните трябва да останат в ареста, бяха коментирани негативно от юристи още след като първата инстанция постанови такова решение – че съдът се позовава неточно на собствената си практика и неоснователно на практиката на Европейския съд за правата на човека.
В отсъствието на Благомир Коцев от Варна градът се ръководи от заместник-кмета Павел Попов. Това е така по силата на заповед на самия Коцев. Но веднага след задържането му мнозинство в Общинския съвет оспори легитимността на тази заповед, оставяйки съмнението, че има политическа необходимост от това Варна да не се ръководи нито от кмета Коцев, нито от човек, посочен от него.
Вижте също Първо страх, а после гняв. Когато разочарованите се усетят заплашени, започват протестите