Кметът на Варна Благомир Коцев е арестуван при акция на Комисията за противодействие на корупцията (КПК). Новината е от малко преди полунощ във вторник, а близо 24 часа институциите не даваха никаква информация по случая.
Едва вечерта в сряда Софийската градска прокуратура съобщи, че Коцев и още трима души са обвинени за участие в организирана престъпна група, създадена с цел да извършва престъпления по служба, подкупи и изпиране на пари.*
Коцев е избран за кмет през 2023 г. като кандидат от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) – коалиция, която е в опозиция на правителството на ГЕРБ, БСП и ИТН, подкрепено от ДПС - "Ново начало" на Делян Пеевски. Ръководството на ПП-ДБ вижда в ареста на Коцев политическа атака.
Но още преди институциите да дадат официална информация, се появи свидетелка, която разказа пред национални медии, че кметът е искал от нея пари, за да спечели нейна фирма обществена поръчка. Тя каза пред бТВ в сряда, че случаят е от миналата година и че е подала сигнал срещу кмета в антикорупционната комисия.
Свидетелката е Пламенка Димитрова, собственичка на фирма за обществено хранене. Тя се определи за „жертва на неправомерните действия“ на Коцев и общински съветници от ПП-ДБ. Димитрова твърди, че са ѝ поискани „проценти“ от стойността на обществена поръчка.
Тази обществена поръчка е от 2024 г. и е спечелена от друга фирма, която е предложила по-ниска цена. Дружеството на Димитрова „Залива 47-СП“ е обжалвало решението пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), но тя не е намерила нищо нередно в конкурса. Върховният административен съд (ВАС) окончателно е потвърдил решението и на общината, и на КЗК.
Сега Коцев и двама общински съветници от ПП във Варна са обвинени, че са поискали сума, равняваща се на 15% от стойността на поръчката „в замяна на влияние при вземането на решение“.
Това не е първата обществена поръчка, в която дружеството на Димитрова участва. През годините то е печелило няколко обществени поръчки за доставки на храна във Варна.
Свободна Европа откри поне 16 договора, сключени от Община Варна с фирмата между 2012 и 2020 г., на обща стойност над 5 млн. лева.
Отделно от това тя е печелила обществени поръчки за доставка на храна в училища, университети и болници.
Коя е обществената поръчка
Пламенка Димитрова твърди, че ѝ е поискан процент от стойността на обществена поръчка. Пред бТВ тя посочи, че става дума за поръчка от 2024 г. на стойност 1,5 млн. лева за изхранване на хора в неравностойно положение.
Проверка на Свободна Европа откри една обществена поръчка с тези параметри, обявена от Община Варна през 2024 г.
Тя е с предмет „Приготвяне и доставка на готова храна ежедневно за нуждите на социалните услуги за деца и пълнолетни“, обявена е на 3 юли 2024 г. и е с прогнозна стойност малко над 1,5 млн. лева без ДДС.
Три фирми са подали оферти в конкурса:
- „Залива 47-СП“ АД;
- „Корект груп кетъринг“ ООД;
- ЛФС ЕООД.
ЛФС е отстранена от конкурса с аргумента, че не отговаря на условията. След това в процедурата остават „Залива 47-СП“ и „Корект груп кетъринг“. Двете фирми са оценени на базата на цените, които предлагат.
„Корект груп кетъринг“ предлага по-ниски цени, затова е класирана на първо място. Решението за възлагането на поръчката е от 2 септември 2024 г.
„Залива 47-СП“ на Димитрова обжалва това решение пред КЗК. Дружеството твърди, че фирмата, която е спечелила поръчката, не отговаря на изискванията за опит, заложени в поръчката, и няма достатъчно персонал – твърдения, които и Общината като възложител, и фирмата победител в конкурса оспорват.
В крайна сметка КЗК решава, че жалбата на „Залива 47-СП“ е неоснователна. Дружеството обжалва това решение пред ВАС. С решение от 17 декември 2024 г. тричленен състав на съда отхвърля жалбата и осъжда дружеството да плати 4500 лева за адвокатски разноски на фирмата, спечелила поръчката.
В сряда прокуратурата съобщи, че Коцев и двама общински съветници са обвинени, че са поискали сума в размер на 15% от стойността на тази поръчка в замяна на влияние при взимането на решение кой да я спечели. Обвинението твърди, че това е станало през август – тоест преди възлагането на поръчката, но след като участниците в конкурса вече са подали офертите си.
Пред бТВ и БНР Пламенка Димитрова не отговори и кога точно е подала сигнала си до антикорупционната комисия, но посочи, че разследването се води от 8 месеца – тоест от ноември миналата година.
Ако разследването е образувано веднага след подаване на сигнала, това би значело, че са минали 2 месеца между момента, в който се твърди, че е поискан подкупът, и момента в който е подаден сигналът.
Свободна Европа попита Комисията за противодействие на корупцията откога е сигналът, по който е започнало разследването срещу Благомир Коцев, но до публикуването на текста не получи отговор.
Коя е фирмата
Димитрова е мажоритарен собственик и представител на дружеството „Залива 47-СП“ АД. По-малки дялове в него имат Любомир Димитров и Ванеса-Синди Иванова.
Според сайта му то „развива успешен бизнес в областта на болнично, столово, детско и ученическо хранене, обществено хранене, ресторантьорство, хотелиерство и търговия“. Фирмата посочва още, че в момента има „над 40 контрагенти, обслужвани в района на град Варна“.
Поне от 2008 г. дружеството печели обществени поръчки, показва справка в Агенцията за обществените поръчки.
Най-ранната поръчка, спечелена от „Залива 47-СП“, която Свободна Европа откри, е за доставка на готови храни за тогавашната Многопрофилна транспортна болница във Варна от април 2008 г. за 35 000 лева.
Най-ранната поръчка, възложена от Община Варна на дружеството, е от 2012 г. и е за доставка на готова храна за дом за деца, лишени от родителска грижа. Стойността ѝ е малко над 270 хил. лева без ДДС.
По това време кмет на Варна е Кирил Йорданов, който изкара на поста 4 мандата и беше подкрепян от различни партии, включително ГЕРБ и БСП.
Свободна Европа откри 16 договора на Община Варна със „Залива 47-СП“, сключени след проведени обществени поръчки, в периода между 2012 и 2020 г. на стойност над 5 млн. лева. В част от случаите изплатените реално суми се различават от стойността на договорите.
През по-голяма част от този период Варна се управлява от Иван Портних, издигнат от ГЕРБ. Той беше кмет от 2013 до 2023 г., когато загуби изборите от Благомир Коцев, издигнат от ПП-ДБ. След края на мандата си Портних беше обвинен от Европейската прокуратура за злоупотреба с европейски средства. Той отрича обвиненията.
Това стана повод председателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев да попита дали „не става дума за една фирма, която е свикнала да печели поръчки по времето на ГЕРБ“.
Той показа пред журналисти снимка, която по думите му показва работници в „Залива 47-СП“ с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Снимката е от 2015 г., когато Борисов е премиер за втори мандат. Тя е била споделена от страницата във Фейсбук на фирмата, каза Василев, но сега е изтрита. Но членове на ПП публикуваха скрийншот на споделената снимка.
*Текстът е обновен в 18:00 часа, след съобщението на прокуратурата за повдигнатото обвинение.
Форум