Западноафриканската държава Буркина Фасо е една от най-бедните в света, но бързо се превърна в открит съюзник на Русия и враг на Запада. Това се случи след военен преврат през септември 2022 г., когато бившият капитан Ибрахим Траоре завзе властта там.
Това е резултатът от пропагандната и дезинформационна машина на Кремъл, която е все по-активна на целия африкански континент. Днес Буркина Фасо е основен център на глобалния тероризъм. През 2024 г. страната зае първо място в Глобалния индекс на тероризма за първи път от създаването на базата данни преди 13 години, изпреварвайки Ирак и Афганистан.
Зад добрите намерения
Буркина Фасо редовно е разтърсвана от атаки на джихадисти, свързани предимно с ИДИЛ и Ал Кайда. За да се борят с това местните военни поканиха първо частното военно формирование „Вагнер“, а след това и редовни руски военни от структури като "Африканския корпус".
В резултат на това според различни източници на територията на страната вече има над 1100–1300 професионални руски военни. Според официалната версия те „защитават местното население от терористични атаки“, обучават местни военни, а също така защитават „президента на преходния период“ Ибрахим Траоре.
Буркина Фасо е бивша колония на Франция. Тя е слаборазвита аграрна държава и е една от най-бедните страни в света. Повече от половината от населението живее в крайна бедност, а 90 процента от работниците се занимават с примитивно земеделие за собствено потребление.
Природните ресурси на страната обаче са много големи, включително прословутите редкоземни метали - това са огромни находища на злато, никел, титан, мед, манган и фосфорити, на които Русия обръща голямо внимание през последните години.
Руският президент Владимир Путин и неговото обкръжение отдавна се интересуват от цяла Африка по две основни причини:
- това е континентът с най-богати ресурси;
- Африка е военно-политическо поле на конфронтация със Запада.
В Африка Кремъл постига ясни успехи, а растежът на влияние е особено забележим в Буркина Фасо.
Разпалване на стари войни
Кремълски агенти, дипломати и емисари в Африка уверено и умело разпалват стари политически, териториални и междуетнически конфликти и подхранват антизападни и антиколониалистични настроения в местните общества поне от 10 години.
Руските политически стратези помагат на местните лидери, изразили готовност да подкрепят интересите на Русия, да спечелят избори. След това победителите се снабдяват с пари и оръжия, а с тях се сключват сделки, както публични, така и частни, от всякакъв вид - от добива на минерали и възстановяването на селското стопанство до изграждането на различни пунктове за „военно-техническа поддръжка и обучение“ и изпращането на руски войски и наемници в помощ на „борбата с тероризма“.
През последните три години, въпреки натиска от Запада, правителствата на повечето африкански страни се опитват по всякакъв начин да стоят настрана от войната между Русия и Украйна, стремейки се да запазят достъпа си до руски доставки на оръжие, храни и други стратегически стоки. Нито една африканска държава не се е присъединила към международните санкции срещу Москва.
Панафриканският марксист
Образът на новия лидер на Буркина Фасо Ибрахим Траоре прави впечатление. След като взима властта той започва да се държи арогантно, дистанцирано и мистериозно в ежедневието си.
Траоре се описва като „панафрикански марксист“, духовен и военен визионерски лидер, призван да спаси страната от външни и вътрешни врагове, терористи и корупция.
Властта на военната хунта доведе Буркина Фасо до безпрецедентно увеличение на проправителствената пропаганда в държавните медии и социалните мрежи. Американският мозъчен тръст Foreign Policy Research Institute (FPRI) публикува мащабно проучване за това как с помощта на руски политически стратези в страната се е появила „алтернативна дигитална реалност“.
Тя рисува управлението на Ибрахим Траоре в положителна светлина. Тази стратегия се използва за подобни информационни и пропагандни операции и в съседни африкански страни.
Лаборатория за дезинформация
Буркина Фасо е уникална с това, че нивото на грамотност е изключително ниско, а достъпът до интернет, който вече беше ограничен преди гражданската война, се е влошил още повече през последните години.
В Буркина Фасо няма опозиция, гражданско общество или независими медии. Изследователите отбелязват, че Кремъл на практика е създал лаборатория в Буркина Фасо за тестване на техники за дезинформация, насочени към цяла Африка.
До март 2024 г. Русия е стартирала 19 отделни дезинформационни кампании в Буркина Фасо, Мали и Нигер. Те включват последните постижения в технологиите, особено използването на изкуствен интелект и т.нар. дийп фейк (deep fake) новини, които имитират гласовете и израженията на лицето на реални хора. Проучванията показват, че най-активни в дезинформационните кампании в Африка са Русия и Китай.
Именно този метод създава образа с невероятната популярност на Ибрахим Траоре по целия свят. Милиони хора по света гледат фалшиви видеоклипове, в които военният владетел на Буркина Фасо уж се среща с папата и прегръща звезди от шоубизнеса като Джъстин Бийбър и Бионсе.
В самата Буркина Фасо се разпространяват снимки и видеоклипове на предполагаемото масово строителство на евтини жилища за бедните в отдалечени провинции. Неграмотните телевизионни зрители на Буркина Фасо искрено боготворят Ибрахим Траоре за щедростта.
Подобни дезинформационни кампании помагат на Русия да изтласка западните страни от Африка, които поради нарастващите „антиколониалистически“ настроения са принудени да затварят дипломатически мисии и да намалят обемите на хуманитарна помощ за региона. Фалшивите новини скриват и многобройните военни престъпления, извършвани от „Вагнер“ и от руския „Африкански корпус“.
Форум