Връзки за достъпност

Извънредни новини

България официално става 21-вият член на еврозоната от 1 януари 2026 г. Какво следва


Приветствен плакат с надпис "България, добре дошла в еврото" е поставен на фасадата на сградата на Европейската комисия в Брюксел, 8 юли 2025 г.
Приветствен плакат с надпис "България, добре дошла в еврото" е поставен на фасадата на сградата на Европейската комисия в Брюксел, 8 юли 2025 г.

България официално става 21-вата страна членка на еврозоната от 1 януари 2026 г. Това стана възможно, след като първо Европейският парламент одобри приемането ѝ, а след това и Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН) прие необходимите за това законодателни актове.

Новината идва 18 години след влизането на България в ЕС. Приемането ѝ в еврозоната стана възможно, след като на 4 юни Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ) публикуваха своите конвергентни доклади, с които обявиха страната за готова да приеме еврото.

Това решение слага край на режима на валутен борд в страната. Преди близо три десетилетия той фиксира българския лев към германската марка, а по-късно - и към еврото. Бордът сложи край на независимата парична политика на България, хиперинфлацията и дълговите сътресения, които последваха, след като страната премина от съветски тип регулация към пазарна икономика през 90-те.

В еврозоната от 1 януари. Ами сега?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00

Във вторник евродепутатите одобриха с голямо мнозинство доклад на колегата си Ева Майдел (ГЕРБ) за готовността на България за членство в еврозоната. От общо 679 членове на ЕП 531 гласуваха "за", 69 - "против", а 79 се въздържаха.

"Нека направим тази крачка заедно"

Майдел е парламентарният докладчик за готовността на България за присъединяване към еврозоната и авторка на позицията на ЕП, която беше гласувана.

"Макар този доклад да изглежда доста технически, за всеки българин от последните три поколения той е нещо много повече. [...] България е готова, Европа е готова, нека направим тази крачка заедно", каза Майдел пред колегите си.

Преди гласуването евродепутатката Рада Лайкова ("Възраждане") направи опит да отложи гласуването, като каза, че Майдел е в конфликт на интереси, защото е представител на управляващата в България партия. Предложението ѝ не беше прието.

Евродепутатката Ева Майдел от ГЕРБ по време на гласуването в ЕП, 8 юли 2025 г.
Евродепутатката Ева Майдел от ГЕРБ по време на гласуването в ЕП, 8 юли 2025 г.

Малко по-късно ЕКОФИН гласува с пълно единодушие три решения - за добавяне на България в списъка на държавите от еврозоната, за определяне на курса за обмяна на лева към еврото (1,95583 лв. за 1 евро) и за въвеждане на европейската единна валута в България.

Новината идва на фона на малоброен протест срещу еврото пред сградата на представителството на ЕК в София. По-късно във вторник проруската партия "Възраждане" организира поредна демонстрация на пл. "Независимост" в София.

"Присъединяването към еврото премахва несигурността за бъдещата политика, укрепва външните кредитни рейтинги и спомага за стабилизиране и понижаване на лихвените проценти. Това спомага за насърчаване на чуждестранните и вътрешните инвестиции, което води до по-висок икономически растеж и повече работни места", коментира след края на Съвета в Брюксел икономическият еврокомисар Валдис Домбровскис.

По думите му "допълнителен положителен ефект върху растежа носи пълната интеграция в единния пазар на ЕС, където стоките и услугите, произведени в България, ще станат по-конкурентоспособни".

"В по-дългосрочен план еврото води до по-стабилни цени и повишава устойчивостта на икономиката при внезапни сътресения", добави Домбровскис.

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен също приветства България в еврозоната: "Това означава повече от просто нова валута – това е истинско постижение. Еврото ще укрепи икономиката на България и ще донесе големи ползи за българските граждани и бизнес."

Как ще се случи приемането на еврото

Заплатите, пенсиите и социалните помощи ще се изплащат в евро, автоматично преизчислени по официалния курс, който остава непроменен в сравнение с този досега.

Банкноти и монети в лева ще се обменят безплатно и в неограничени количества във всички банки в първите 6 месеца от въвеждането на еврото. След това банките може да въведат такса, но Българската народна банка (БНБ) ще продължи да обменя левове безплатно и безсрочно.

От 1 януари 2026 г. България въвежда еврото като официална валута. Официалният валутен курс е 1,95583 лв. за 1 евро.

От 8 август 2025 г. всички цени в търговската мрежа ще бъдат обявени и в евро, и в лева, като това ще продължи и през цялата 2026 г.

Периодът на едновременно използване на двете валути ще бъде 1 месец - до края на януари 2026 г. Търговците ще връщат ресто само в евро.

Всички левови сметки в банките автоматично ще се превалутират в евро по официалния курс и без никакви такси и комисиони. От банкоматите ще може да се теглят само еврови банкноти.

Обяснено. Лъжите за еврото, на които не бива да вярвате
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00
  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

В еврозоната от 1 януари. Ами сега?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:05 0:00
XS
SM
MD
LG