На сянка под дърветата между парламента и президентството е опъната масичка с покривка с народни мотиви. Върху нея са наредени бутилки с вода, кола, дребни сладки, чипс, тава с баница, насядали са 8-9 човека.
Водата, масата, столовете са от "Възраждане", казва една жена, а баницата е домашна.
Около самата маса пък са опънати 7 палатки, има и няколко тенти с плакати на "Възраждане", на една от шатрите е вързано знаме с надпис "Свобода или смърт". Това е протестният палатков лагер срещу влизането в еврозоната. Посещаваме го в понеделник на обяд.
"Аз съм дошъл тук, защото мисля, че няма нужда да си сменяме лева с еврото", казва Веселин Апостолов.
Той е единственият от масата, който се съгласява да разговаря с нас. Останалите отказват да говорят със Свободна Европа. Апостолов казва, че е дошъл по-рано през деня и смята да остане в палатковия лагер до довечера.
"Ако се наложи, бих останал и вечерта, нищо не ми пречи", казва той.
Лагерът беше разпънат късно в събота след протеста срещу еврото, организиран от близкия до "Възраждане" т.нар. "Граждански комитет за запазване на лева". Той е воден от бившия депутат от БСП Страхил Ангелов и бившия собственик на таблоидния сайт "Пик" Недялко Недялков.
Кметът на София Васил Терзиев каза, че изграждането на палатковия лагер не е било съгласувано от общината. В понеделник следобед лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов написа, че полицията се е опитала да разтури лагера, но "нашите хора са ги отблъснали".
Свободна Европа изпрати запитване до МВР, но от там не потвърдиха незабавно информацията.
Чий е палатковият лагер
Кампанията срещу приемането на еврото започна още в началото на годината. "Възраждане" и близки до партията активисти организираха поредица от протести, които през последните месеци се провеждат почти всяка седмица.
При един от тях се стигна до насилие и сблъсъци с полицията, а депутати и симпатизанти на "Възраждане" нападнаха сградата на Европейската комисия в София и подпалиха входа ѝ.
Последно, след края на работния ден на парламента в петък проруската "Възраждане" внесе и вот на недоверие срещу правителството заради политиката му за влизане в еврозоната. Вотът беше внесен с помощта на "Величие" и МЕЧ.
Хората в понеделник на палатковия лагер казват, че сред тях има поддръжници както на "Възраждане", така и на "Величие", но държат да се каже, че протестът им не е организиран от тези партии, а само "подкрепен".
Личи обаче стройна организация - докато сме там, пристигат майка и дъщеря, които питат кои са хората, които трябва да сменят и дали трябва да се запишат някъде.
Присъства и координатор от партия "Възраждане", който казва, че партията не дава интервюта за Свободна Европа. Споменава единствено, че през следващите дни предстои палатковият лагер да става все по-голям.
Разочарование и недоверие
Заявката на протестиращите е лагерът им да остане на място до 8 юли. Тогава се очаква европейските институции окончателно да одобрят приемането на България в еврозоната и така последната стъпка в процеса, продължаващ вече близо 20 години да бъде завършена. Решението България да приеме еврото е записано още в договора по присъединяване на страната към ЕС, ратифициран през 2006 г.
Но хората в палатковия лагер не са съгласни - не харесват ЕС и смятат, че гласът им "не е чут".
"Бъдещето на България - задължително не с ЕС", казва Емилия Александрова, която срещаме на друга маса, сложена под една от шатрите.
"Група джендъри и сатанисти искат да направят една голяма Европа без нации, без идентичност, с пълно подчинение, COVID-19 беше само една от стъпките", казва тя и изрежда още няколко от най-разпространените теории на конспирациите.
"Еврото е една голяма измама. Който народ няма собствена валута, той не е народ", добавя тя.
Другият протестиращ, с когото говорим - Веселин Апостолов не споменава конспирации, но също поставя под въпрос европейското бъдеще.
"Какви са тия европейски ценности? Някой формулирал ли ги е? Някой дал ли си е сметка, като гледа откриването на Олимпиадата?", казва той.
Между него и Александрова има и още едно общо нещо - чувство на разочарование.
"Всички са предатели", казва Александрова. По думите ѝ в момента е без работа. От 2020 г. насам е участвала "в над 500 протеста", защото е възмутена и отчаяна от ситуацията в България и света.
Разочарован е и Апостолов.
"Боли ме за това, защото се чувствам българин, а от българските политици няма един, който да може да каже две свързани думи", казва мъжът.
"Имам чувството, че повече развалихме, отколкото направихме в този период след така наречените промени, демокрацията и така нататък", казва той.
Форум