Момче на 13 убива своя съученичка. Докато търсят причините за престъплението, полицаите научават, че момчето се е сблъсквало с женомразко съдържание в социалните мрежи и е било подложено на кибертормоз. Също като много негови връстници.
Това е сюжет от британския сериал Adolescence („Юношество“), който нашумя в началото на 2025 г. Но това е и модел на истории от реалния живот.
През април беше убита 18-годишната Магдалена Русева от Хасково. За убийството ѝ беше задържан 17-годишен неин съученик. Не се знае дали той не е бил повлиян от онлайн женомразство, но случаят повдигна въпроса: съществува ли това и в България?
В сериала „Юношество“ за подобни идеи се говори в контекста на съвсем конкретна „идеология“ – инсел културата. Тя се отнася към групи от млади хетеросексуални мъже, които не са реализирани в сексуалния си живот и обвиняват за това жените и феминизма.
Тe се обединяват в т.нар. „маносфера“ – мрежа от форуми и канали, които учат мъжете и момчетата как да станат силни и успешни, за да привличат жени. Но ги учат и как да манипулират жените, в случай че те не ги харесват.
Понякога в тези групи има открити призиви към насилие, както и незаконно съдържание – например видеоклипове, които показват сексуална експлоатация на непълнолетни момичета. През последните 10 години в САЩ, Канада и страни от Западна Европа имаше убийства и терористични атаки, свързани с инсел общностите.
В някои български канали се срещат термини от инсел културата, но за момента тя по-скоро е „подминала“ младежите в България, казват експерти, с които Свободна Европа разговаря. Но има тенденции за разпространяване на женомразки идеи, които не са за пренебрегване.
Инсел, червено хапче, маносфера. Кое какво е
Инсел идва от английските думи involuntary celibate (принудително сексуално въздържание). Означава мъж, който няма романтични и сексуални връзки, но не по свое желание, а защото не може да си намери партньорка.
Мъже и момчета в това положение се обединяват в инсел групи в интернет. Те са част от по-голяма мрежа – маносферата, която обхваща и т.нар. активисти за правата на мъжете и бащите. Общото между тях е, че отхвърлят феминизма и промотират женомразството. Според маносферата движенията за правата на жените са довели до такъв упадък в обществото, че мъжете страдат от него.
Да приемеш идеологията на маносферата означава да „глътнеш“ червеното хапче (red pill). Този термин е зает от филма „Матрицата“ и означава „събуждането“ на мъжете за истината, че обществото се управлява от „лошия“ феминизъм и функционира в ущърб на мъжете.
Има и други „хапчета“
В тази онлайн среда почти всички тези и определения за хората са кодирани. Например ако ти кажат, че някой е „взел“ синьото хапче (blue pill), значи той не приема женомразката „истина“ за света. Има и по-драматичен цвят – този на черното хапче (black pill). То отразява разбирането, че мъжете нямат шанс никога да намерят любов, защото жените имат предразсъдъци към тях.
В инсел общностите „алфа“ са наричани мъжете, които са сексуално реализирани и се смятат за привлекателни. „Бета“ са тези, които не умеят да привличат жени, но пък разполагат с ресурси и пари – затова жените понякога ги избират. „Сигма“ са мъжете със силен характер, които са „вълци единаци“ (терминът стана много известен сред децата и тийнейджърите в България покрай руската пропагандна песен „Сигма бой“).
Дори емотиконите имат специфично значение в контекста на този език.
В тези общности е много известен „инфлуенсърът“ Андрю Тейт. Той нашумя с видеоклипове, в които учи мъжете как да привличат жени, да ги поставят в зависимост и да ги насилват. Тейт и брат му Тристън бяха арестувани в Румъния през 2022 г. по обвинение в трафик на хора. Двамата имат обвинения за изнасилване и трафик на хора и във Великобритания. През февруари 2025 г. те напуснаха Румъния.
От добронамерен форум до масови убийства
Терминът инсел всъщност идва от една съвсем добронамерена инициатива. В края на 90-те години на миналия век жена от Канада създава форум за хора от всякакъв пол, които не се справят добре в сексуалните отношения – т.е. са „инсели“. Идеята ѝ е те да се подкрепят взаимно.
Но после терминът придобива по-мрачно значение. В инсел общностите онлайн, във форуми като Reddit и 4Chan, потиснатите чувства на гняв и фрустрация преливат в желание за насилие.
През 2014 г. 22-годишният Елиът Роджър убива шестима души в Калифорния, САЩ, а след това се самоубива. Преди това той публикува дълъг манифест, в който обяснява мотивите за престъплението си като свързани с инсел културата.
През 2018 г. канадецът Алек Минасян, вдъхновен от Роджър, извършва атака в Торонто – врязва се с ван в тълпа и убива 10 души. По-късно споделя пред разследващите, че е бил подтикнат от идеи, разпространявани в инсел общността. През годините и други убийства и атаки са свързвани с нейната „идеология“.
Има ли инсел култура в България
В България също има канали, в които се срещат подобни термини и идеи.
„Инфлуенсърката“ Зорница Гюцова например използва социалните си мрежи, за да говори как „жените обичат мъже, които ги бият“, „шамарът е форма на контрол, която работи“, а изнасилването е „част от сексуалната стратегия на мъжете да се размножават“. Тя предлага платени срещи, в които да „обучава“ мъжете как да се държат с жените, за да ги харесват, и има група в приложението Телеграм, озаглавена „Мъж на място“.
„Феминизмът и либерализмът са война срещу всяка проява на мъжественост“, а феминистката е „заблудена“ жена, казва още Гюцова.
На коментари, които твърдят, че тя насърчава омраза и насилие към жени, Гюцова отговаря предимно с лични нападки. На въпрос от потребител в Инстаграм „каква е тази злоба към жените“ Гюцова отговаря, че и нея „постоянно [я] нападат като жена“.
През последните седмици граждани инициираха подписки срещу Гюцова, които осъждат „публичното насърчаване на насилие над жени“ и призовават за премахване на профилите ѝ в социалните мрежи и проверка от институциите. Прокуратурата и Националната агенция за приходите (НАП) се самосезираха по случая.
Видеа, свързани с теорията за „ред пил“, се срещат и в канала на Станислав Чакъров и Никола Томов (Стан и Никола) в Ютуб още от 2021 г. Най-популярното е озаглавено „Манипулирай жените“ и има близо 240 хил. гледания. Но във видео, в което обясняват какво е „червеното хапче“, двамата изрично се разграничават от женомразството и крайностите в тази „теория“.
Няма конкретни данни за това каква част от публиката на подобно съдържание в България е от непълнолетни.
От Центъра за безопасен интернет, който защитава децата и младежите от опасно съдържание онлайн, казаха за Свободна Европа, че не са наблюдавали групи, в които се използва познатата на запад инсел терминология. Въпреки това изследват други притеснителни явления в онлайн пространството.
Например, в приложението Телеграм има затворени групи, в които млади мъже – от 17-18 години нагоре, споделят интимни снимки и видеа на млади момичета, разказва координаторката на центъра Антоанета Василева. В тези групи се наблюдава огромно количество престъпно съдържание със сексуална експлоатация на непълнолетни.
Начинът, по който се коментират тези снимки, е доста брутален.Антоанета Василева
„Начинът, по който се коментират тези снимки, е доста брутален“, казва Василева. Тя добавя, че вероятно има деца и тийнейджъри, които стават част и от подобни международни общности, стига да говорят английски език.
Според психолога Слави Стоев мащабът, в който се разпространяват подобни идеи в България, не може да се прецени.
„Най-вероятно в момента слонът ни се вижда много по-голям. Ще ми се да вярвам, че това е маргинално движение, но такива групи ще се разширят“, казва той, но добавя, че не очаква „да ескалират вълни на огромно насилие“.
Защо това привлича деца и тийнейджъри
Според Стоев инсел културата „успява много елегантно да отговори на двете основни теми на тийнейджърството – идентичността и сексуалността“.
„Когато се чувстваш сексуално несигурен, най-лесно е да се асоциираш с група, която казва: „Ние сме нежелани и единственият начин, по който ще практикуваме секс, е през контрола и насилието“, казва Стоев.
Това дава усещане за общност, която пък идва със свой собствен език, символи, дори облекло. Друг пример за подобни групи са т.нар. „локали“ – облечени в черно враждебни младежи, които извършват нападения по улиците. Според психолога общото между такива групи е „издигането на насилието в култ“.
„Много младежи идват от семейства или среда, белязана от физическо и вербално насилие. Агресията се превръща в техен начин да си върнат усещането за контрол в свят, в който иначе се чувстват безсилни“, казват и от Центъра за безопасен интернет.
Тези млади хора „проектират вътрешния си гняв към по-слаби или случайни жертви, като по този начин „наказват“ обществото, което ги е пренебрегнало“.
След убийството на 18-годишната Магдалена от Хасково публикации в социалните мрежи повдигнаха въпроса дали мотивът на обвиняемия 17-годишен Иван Костов може да е свързан с идеите, разпространявани в този тип групи.
„Не се знае дали това момче е било последовател на някаква идеология, свързана с доминация над жените. Не е изключено и изобщо да не разберем“, казва Стоев.
Какво може да се направи
Въпреки че подобни общности са все още с ограничена популярност в България, те са „една добра причина да разберем по-добре къде битуват децата ни и защо част от тях се асоциират с правото на насилие“, казва още психологът.
Срещу този тип радикализация вече има куп работещи програми в Европа и САЩ, които работят за превенцията на училищното и уличното насилие на млади хора чрез ангажирането им в инициативи, които те възприемат като смислени – например, включване в бойни спортове.
Нашият инстинкт е да наречем тези хора лоши и да ги посочим с пръст. Това, което работи, е точно обратното.Слави Стоев
„Такива програми има и в България, но те са последната грижа на държавата“, казва Стоев и добавя:
„Нашият инстинкт е да наречем тези хора лоши и да ги посочим с пръст. Това, което работи, е точно обратното – видимост на тези общности, свързване с тях и постепенно предлагане на алтернативи, които задоволяват нуждите им.“
Форум