През първите му 100 дни в Белия дом, една ключова цел все се изплъзва на президента на САЩ Доналд Тръмп: прекратяването на войната на Русия срещу Украйна.
Тръмп се кандидатира за втори президентски мандат с обещанието бързо да сложи край на конфликта. През последните месеци САЩ оглавяват преговори за мир с Москва и Киев, но засега те не успяват да постигнат забележим напредък.
В интервю за Ен Би Си, излъчено на 4 май, той изрази надежда, че все още може да бъде постигнато мирно споразумение, но същевременно намекна, че търпението му е ограничено - и към Украйна, и към Русия.
"Ще дойде време, когато ще кажа: "Добре, продължавайте. Продължавайте да бъдете глупави и продължавайте да се биете", каза той.
Тръмп добави, че САЩ са "по-близки с едната страна и може би не толкова близки с другата", но не уточни Киев или Москва е по-близо до сделка.
Това интервю идва след дни на особено разочарование на Тръмп от Кремъл през последните дни. Той директно критикува руския президент Владимир Путин, призовавайки го да "спре да стреля, да седне и да подпише сделка".
На този фон републиканските законодатели се движат в крак с президента на САЩ.
Сенаторът от Южна Каролина Линдзи Греъм, която е ключов съюзник на Тръмп, декларира, че има широка подкрепа за нов пакет от санкции и тарифи срещу Русия, ако Путин не се ангажира сериозно с мирните преговори.
Сенаторът от Луизиана Джон Кенеди пък коментира пред Фокс нюз, че лидерът на Кремъл "се подиграва с президента Тръмп на всяка крачка".
"Той прояви неуважение към нашия президент. Не мисля, че [ситуацията] ще се подобри, докато не изясним на г-н Путин, че сме готови да превърнем него и страната му в храна за риби", каза Кенеди.
Сенаторът побърза да поясни, че има предвид мерки за спиране на продажбите на петрол от Русия, а не ядрена война. Но забележките отекнаха на фона на неотдавнашното нетърпение, изразено от Тръмп към Кремъл.
Дипломатическите усилия все пакк продължават. Стив Уиткоф, специалният пратеник на Тръмп, пътува до Москва, за да се срещне с Путин.
Високопоставен представител на Кремъл определи разговорите като "продуктивни", а някои коментатори се усъмниха в способностите на американския емисар.
Стивън Пайфър, пенсиониран дипломат от кариерата и бивш посланик на САЩ в Украйна, постави под въпрос решението на Уиткоф да се появи в Москва сам, без обичайния си антураж. Пайфър отбеляза, че предприемачът в сферата на недвижимите имоти и довереник на Тръмп се е изправил със своя тримесечен дипломатически опит срещу "над 75 години" дипломатически опит.
"Не е чудно, че Русия получи 10 седмици отстъпки и подаръци от САЩ, без да даде нищо в замяна", написа Пайфър в социалната мрежа Екс.
Визитата на Уиткоф в Москва е в контраст с подписването на дългосрочното споразумение за редките минерали между Украйна и САЩ. Очаква се сделката да даде на Вашингтон достъп до ценните редкоземни минерали на Украйна в замяна на трайна американска подкрепа за Киев.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент използва силни думи, за да опише споразумението, отбелязвайки, че то "ясно сигнализира на Русия, че администрацията на Тръмп е ангажирана с мирен процес, съсредоточен върху свободна, суверенна и просперираща Украйна в дългосрочен план".
И така, промениха ли се неусетно нещата в полза на Украйна, когато става въпрос за отношенията с администрацията на Тръмп? Както обикновено, може би, все още е твърде рано да се каже.
Подписването идва само около два месеца след скандалната среща в Овалния кабинет между Тръмп, украинския президент Володимир Зеленски и вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс. Но зараждащият се мирен процес не е достигнал точката, която ще позволи на Тръмп да запише още един успех на сметката си.
Междувременно американският президент е последователен в разказа си: войната на Русия срещу Украйна е "войната на Байдън" и нямаше да се случи, ако той беше на поста.
С други думи, ако преговорите се провалят, вината за провала във външната политика може да бъде прехвърлена от администрацията на Тръмп на чужда сметка.
Форум