Връзки за достъпност

Извънредни новини

От сандвича за Тръмп до преговорите за Украйна с Путин. Кой е Стив Уиткоф


Специалният пратеник на САЩ за Близкия Изток Стив Уиткоф и президентът на Русия Владимир Путин
Специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и президентът на Русия Владимир Путин на среща в Санкт Петербург на 11 април 2025 г.

Той не е професионален дипломат, но е натоварен с трите най-тежки задачи в днешната дипломация. Известен е като успял бизнесмен и близък приятел на Доналд Тръмп. Той е Стив Уиткоф, от когото се очаква да спре три световни заплахи - войните в Украйна и Газа, и ядрената програма на Иран.

Ще го видите там, където заради войната в Украйна не се очакваше да стъпи кракът на американски дипломат - в Санкт Петербург, в Москва, на снимка с Владимир Путин. Но Стив Уиткоф нито е дипломат, нито е политик. Той дори не заема формална длъжност в американската администрация, която да е свързана с Украйна или с Русия.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп го определя като свой пратеник за Русия в рамките на основната външнополитическа цел на Белия дом - да спре войната в Украйна.

Първоначално Тръмп обяви Кийт Келог за свой пратеник и за двете враждуващи страни - и за Украйна, и за Русия, която непредизвикано започна инвазия на 24 февруари 2022 г.

Не беше минал и месец от встъпването на Тръмп в длъжността президент, когато разговорите на САЩ с Русия и Украйна бяха разделени между два отделни "поста" и Уиткоф се оказа пратеник на Вашингтон за Москва. Руснаците са го харесали, писа Ройтерс, като се позова на свои източници.

В началото на този мандат на Тръмп постът на Уиткоф беше друг - да представлява американския президент в преговорите в Близкия Изток. Днес, сто дни по-късно, той запазва и тази функция. Освен това стана и пратеник по въпроси, свързани с ядрената програма на Иран.

Всяка от тези теми е предизвикателство за световната дипломация, а конфликтите между страните са трупани с десетилетия. Затова се прие с изненада решението на Тръмп - да заложи не на човека, който формално е начело на външната политика на страната – Марко Рубио, a именно на Уиткоф.

„Уиткоф трябва да се разкара, а Рубио да заеме мястото му“, написа в свое писмо от края на април, цитирано от Ройтерс, един от големите донори на републиканците Ерик Лавийн.

40 години приятелство и един сандвич с шунка

Стив Уиткоф е роден в Бронкс, Ню Йорк в семейство от еврейски произход. Баща му е предприемач с руски корени.

Уиткоф завършва право и се насочва към упражняването му като адвокат в сектора на недвижимите имоти. Той казва, че в този период започва възхищението му към Тръмп.

„Исках да съм него. Всички искаха да са него. Гледах го как влиза и излиза [от офиса] и си казвах: „Боже, искам да съм него“, казва Уиткоф в интервю за популярния водещ Тъкър Карлсън.

Приятелството на Уиткоф и Тръмп започва в средата на 80-те. Двамата работят по една сделка, а след нея Уиткоф купува на Тръмп сандвич с шунка, защото бъдещият президент няма пари в себе си. Поне това твърди Уиткоф по време на едно от съдебните заседания по делата на Тръмп от последните години.

След като работи като адвокат Уиткоф се пренасочва към собствена компания в бизнеса с недвижими имоти и основава „Уиткоф груп“. Следват сделки за стотици милиони и портфолио от имоти в целия свят. Богатството на самия Уиткоф се оценява на около 2 млрд. долара.

Пред Уолстрийт джърнъл негови колеги го описват като „умен, социален и талантлив“ в преговорите по сделки.

В политическия кръг на Тръмп

С влизането на Тръмп в политиката приятелството приема и ново измерение. Уиткоф става един от най-постоянните донори на политическите кампании на Тръмп.

През 2020 г. той е част от екип, събран от Тръмп, за да състави план за справянето с икономическите последици от COVID-19.

По време на последната президентска кампания на Тръмп Уиткоф става едно от водещите лица. И той, и синът му, са оратори по време на събития. Уиткоф съветва настоящия президент, дава му частния си самолет и дори се превръща в умировтворител между него и популярния губернатор-републиканец на Флорида – Рон Десантис.

Нищо чудно, че Уиткоф стана съпредседател на комисията по инаугурацията на Тръмп през януари.

"Планът Уиткоф" за Газа и преговорите с Иран

Според американските медии освен заради приятелството си с Тръмп една от основните причини Уиткоф да получи толкова голямо влияние към днешна дата, е договореното в началото на годината временно спиране на огъня между Израел и Хамас.

Той се включи в дипломатическите совалки между Тел Авив и Доха заедно с екипа на Джо Байдън, който от месеци преговаряше за подобна сделка. След постигането ѝ Тръмп и Уиткоф си размениха комплименти, че подобно нещо би било невъзможно без участието им.

Към днешна дата Уиткоф е начело на нова серия от преговори за продължаване на примирието. Едно от последните предложения дори беше наречено „планът Уиткоф“ от Бенямин Нетаняху. Той предвиждаше удължаване на примирието. Но това така и не се осъществи, а боевете започнаха наново.

„Бихме ли се съгласили, ако Хамас поискат да преговарят? Разбира се. Това не е по-различно от руския конфликт. Искаме да спрем убийствата, но трябва да е ясно коя е страната агресор тук и това е Хамас“, каза Уиткоф в края на март.

В последните седмици сред основните задачи на Уиткоф е и договарянето на ядрена сделка с Иран. Основната цел на американската страна в преговорите е ограничаването на ядрената програма на Техеран и сигурността, че иранските военни няма да се сдобият с ядрено оръжие.

След първата си среща с ирански дипломати Уиткоф каза, че е постигнато съгласие за обогатяване на уран до чистота от 3,67% - далеч от необходимите за ядрена глава 90%. Това всъщност беше част от сделката, договорена от администрацията на Барак Обама, която Тръмп отмени по време на първия си мандат.

Само няколко часа след изказването си Уиткоф каза, че единствената сделка, която може да се постигне с Иран е „сделка на Тръмп“.

Срещи с Путин и оптимизмът без резултати

След първите преговори за Газа Уиткоф бързо беше насочен от Тръмп към преговорите с Русия и Путин.

Първото посещение на бизнесмена дойде още през февруари. Той беше част от екипа, който договори освобождаването на американския учител Марк Фогъл от руски затвор.

Тогава дойде и първата среща на Уиткоф с Путин.

В следващите седмици последваха още няколко срещи между двамата, а самият Уиткоф започна да говори за сделки за примирие и възможни сценарии за постигане на мир. Уиткоф се срещна и с европейски и украински представители през април.

Той изразяваше оптимизъм за прекратяването на огъня в Черно море, както и за спирането на удари по енергийната инфраструктура между Русия и Украйна, за които се твърдеше, че са договорени, но така и не се осъществиха.

Уиткоф на няколко пъти каза, че смята, че Путин иска мир в Украйна, както и че не вярва, че руският президент иска да продължи с агресията си срещу Европа.

„Просто не мисля, че той иска да вземе цяла Европа. Вярвам му по този въпрос и мисля, че и европейците стигат до този извод. Но това общо взето няма значение. Това е теоретичен казус. Задачата сега е да спрем убийствата“, каза Уиткоф в края на март.

На последната си среща с Путин Уиткоф отиде само с преводач. А от руска страна там бяха бившият руски посланик в САЩ Юри Ушаков и пратеникът на Путин - бизнесменът Кирил Дмитриев. Ден по-късно Тръмп каза, че Русия и Украйна се приближават до сделка.

По-рано в медиите изтекоха планове от преговорите на Уиткоф, според които Украйна трябва да се откаже от територии, включително от полуостров Крим, за да получи мир. Нещо, което Киев категорично отказва да направи от 2014 г. насам.

  • 16x9 Image

    Николай Лавчиев

    Николай Лавчиев е журналист в Свободна Европа от 2019 година. Учил е социология, журналистика и спортен мениджмънт. Интересува се от международна политика, енергетика и промените в съвременните общества.

Форум

XS
SM
MD
LG