Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Шамар" за преговорите. Как реагира Европа на новата заплаха на Тръмп от мита


Колаж със снимки на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и президента на САЩ Доналд Тръмп
Колаж със снимки на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и президента на САЩ Доналд Тръмп

Европейската комисия (ЕК) ще продължи преговорите със САЩ за постигане на търговско споразумение, но ако те не постигнат успех, е готова да предприеме ответни мерки, за да защити интересите на Европейския съюз (ЕС).

Това каза председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в отговор на заканата на американския президент Доналд Тръмп да наложи нови 30-процентни мита.

Други европейски лидери като френския президент Еманюел Макрон изразиха още по-категорична позиция, като казаха, че Европа може да задейства Инструмента на ЕС срещу принудата. А Бернд Ланге, председател на Комисията по международна търговия в Европейския парламент, определи заканата на Тръмп като "шамар" за преговорния процес.

В събота Тръмп обяви, че от 1 август ще въведе мита от 30% за всички стоки, внасяни от ЕС. Това се случва, след като по-рано той беше поставил срок до средата на юли за постигането на споразумение. В противен случай заплашваше ЕС с мита от 50%.

Сега председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен отговори на писмото му от събота, като посочи, че "малко икономики по света могат да се сравняват с нивото на отвореност и придържане към лоялните търговски практики на ЕС".

"Оставаме готови да продължим да работим за постигане на споразумение до 1-ви август", каза още Фон дер Лайен, но добави, че "ще предприеме всички необходими стъпки за защита на интересите на ЕС", включително ответни мита, "ако е необходимо".

Президентът на Франция Еманюел Макрон изрази по-твърда позиция, като настоя за ответни мерки. Според него, това може да включва и задействане на Инструмента на ЕС срещу принудата. Той позволява на блока да отвърне на трети страни, които оказват икономически натиск върху страните членки, като ограничи достъпа до търгове за обществени поръчки за техни компании и да предприеме действия, засягащи търговията с услуги или инвестициите.

Твърда позиция изрази и евродепутатът Бернд Ланге, който призова ЕС да реагира незабавно с контрамерки срещу "възмутителната" заплаха на Тръмп.

"Повече от три седмици Брюксел води интензивни преговори и направи отстъпки. Нагло и неуважително е да се увеличи митническото облагане до 30%,“ каза Ланге.

Но по-умерени реакции дойдоха от страна на Германия и Италия. Германската министърка на икономиката Катерина Райхе, например, каза, че бързо трябва да бъде постигнато "прагматично решение".

В съобщение на италианското правителство пък се казва, че то "продължава да следи с голямо внимание развитието на текущите преговори между ЕС и САЩ", и вярва "в добрата воля за постигане на справедливо споразумение", защото "няма смисъл да се предизвиква търговски сблъсък между двете страни на Атлантическия океан".

Тръмп вече няколко пъти заплашва ЕС с различни срокове, след които казва, че ще въведе по-високите мита, но впоследствие отлага решението. 30-процентната ставка за ЕС, обявена от него сега, е с 10% по-висока от тази, която той съобщи през април, но по-ниска от обявеното му през май намерение за ниво от 50%.

По-рано тази седмица американският президент обяви нови мита и за редица други страни, включително Япония, Южна Корея, Канада и Бразилия, както и 50% мито върху вноса на метала мед.

ЕС вече е изправен пред 25-процентни вносни мита за стомана, алуминий и автомобили в САЩ, както и пред така наречените „реципрочни“ мита за почти всички други стоки.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

XS
SM
MD
LG