Описват го като "тромпетист на бъдещето". Вдъхновен е от класическия джаз, но добавя към него фънк, рок и хип-хоп нюанси. Самият той казва, че музикантите трябва да отразяват времената, в които живеят.
Става дума за Кийон Харолд, който тази събота ще свири за първи път пред българска публика. Причината е фестивалът A to Jazz, който започва на 3 юли в София и ще събере на сцената си световни звезди и български таланти.
Събитието се провежда за 14-а поредна година, а Харолд е сред водещите имена в настоящото издание. Известен е с работата си с Джей Зи, Бийонсе, Ерика Баду, Грегъри Портър, Мери Джей Блайдж, D’Angelo и много други.
От години продуцира и собствена музика. Самият той описва стила си като " уникално личен, суров, но докосващ, емоционално изразителен, груб, но секси, топъл и най-важното - от сърце".
"Опитвам се да докосна душата на хората с музиката си", казва американският музикант в свое интервю през 2018 г.
Музикалният път на Харолд започва още с раждането - той идва от музикално семейство с общо 16 деца, като и двамат му родители са проповедници. Всичките му братя и сестри пеят в църковния хор и свирят заедно вкъщи.
"Под ръка винаги имах ако не оркестър, то цяла банда", казва той.
Още в ранните му тийнейджърски години става ясно, че има голям талант, и така само на 17 е приет в джаз програмата на New School в Ню Йорк.
През следващите години започва да придружава на турове редица звезди, но световната му популярност идва през 2015 г. с премиерата на Miles Ahead - биографичен филм за легендарния тромпетист Майлс Дейвис.
В него Харолд е дубльор за ролята на Майлс в сцените, в които музикантът свири, негови са и изпълненията на тромпет.
"Аз трябваше да изиграя пръстите му - да го направя така, че не само нотите да са верни, но и да изглежда като Майлс Дейвис - като хармония, като ритъм", разказва Харолд и добавя, че отговорността, която е чувствал, е огромна.
"За мен Майлс е всичко. Майлс е олицетворение на тромпета, олицетворение на артистичността", посочва той.
Впоследствие филмът спечели награда "Грами" за саундтрака си.
Но музиката на Харолд печели признания и заради социално ангажираните си послания.
През 2016 г. той използва песента си “Running (Refugee)” - колаборация с рапъра Common и Грегъри Портър, за да набере средства за организации, подкрепящи бежанци по света.
Година по-късно излезе и албумът му "The Mugician" или "Магьосник на музиката" (заигравка с думите music и magician). В него Харолд тематизира проблема с полицейското насилие срещу афроамериканци в САЩ, а поводът е убийството на чернокож от полицай във Фъргюсън - родния град на Харолд.
"Като човек на изкуството целта ми е да обединявам хората. Целта ми е да показвам несправедливостта. Да показвам красотата. Да показвам каква трябва да бъде справедливостта и как трябва да изглежда", казва Харолд в свое интервю.
Форум