От постоянното представителство на България в НАТО отрекоха да е имало заплаха за киберсигурността на представителството по-рано през април.
Изявлението идва, след като БНР цитира въпрос на съпредседателят на "Демократична България" (ДБ) Ивайло Мирчев до военния министър Атанас Запрянов, в който се съобщава за хакерска аката срещу представителството.
Това се случва на фона на разкрития за мащабни кибератаки в Европа. Първо преди седмица беше публикуван доклад, според който през 2024 г. хакерската група Fancy Bear, свързана с руското военно разузнаване (ГРУ), е атакувала компании от България и Румъния, доставящи военна техника в подкрепа на Украйна.
В сряда Великобритания съобщи, че същата група стои зад мащабна злонамерената киберкампания срещу публични и частни организации в държавите от НАТО от 2022 г. насам.
Сега става ясно, че на 19 май Ивайло Мирчев е отправил писмен въпрос до министъра на отбраната Атанас Запрянов. В него Мирчев пише, че през април 2025 г. е постъпила информация, че Постоянното представителство на България към НАТО е станало обект на "сериозен пробив в киберсигурността".
При него е използван рансъмуер (вид зловреден софтуер) и потенциално е изтекла чувствителна информация. Рансъмуер се използва при атаки с цел искане на откуп.
В писмото си Мирчев не споменава дали има информация кой стои зад кибератаката и пита какви действия са предприети по случая.
Питането му към Запрянов идва на фона на множество разкрития за мащабни руски киберкампании, включително срещу български цели. В същото време наскоро Запрянов каза пред ресорната комисия в парламента, че армията е подложена всеки ден на атаки не само от неправителствени, но и от правителствени организации.
Форум