В Крим не беше обявено военно положение, както беше в континенталната част на Украйна. Русия не признава пълномащабното си нахлуване в Украйна за война.
Но реалността на полуострова отдавна напомня на живот във военно време – военните укрепват позиции в различни райони, а цивилни все по-често биват въвличани в служба за армията под различни форми – от „доброволчески“ дейности до принудителен труд.
Проектът на Радио Свобода – Крим.Реалности , пише за това.
„Часове труд“ за руската армия
Служители на предприятия, студенти, ученици и дори летовници – в Крим всички те биват въвличани в подкрепа на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
В санаториума „Северно сияние“ в Саки настанените гости се включват в изработване на камуфлажни мрежи за руските военни, които участват във войната срещу Украйна.
„Всички с удоволствие плетат мрежи – и възрастни, и деца. При всяка смяна предаваме по една-две мрежи на нашите бойци“, разказва директорът на санаториума Олег Кирейшин.
Студенти в Крим пък са принуждавани да се записват като доброволци, за да помагат на руската армия, съобщава Украинският център за национална съпротива.
Според информация на центъра всички руски университети в Крим са получили заповеди, налагащи задължителни „часове труд“ на студентите, без които е невъзможно да завършат семестъра или обучението си.
Учебните заведения в Крим не съобщават публично за подобни акции.
Същевременно в Джанкой ученици от местния професионален техникум са ангажирани с работа в складовете на руската армия, съобщават от гражданското движение „Жълта лента“.
От ръководството на Джанкойския техникум публично не съобщават за подобни практики.
На 19 май постоянният представител на президента на Украйна в Крим съобщи, че руски представители изпълняват проекта „Безпилотни технологии“ в училищата в окупирания Симферопол. Целта му е да учи учениците от седми до единадесети клас на работа с дронове „чрез комбинация от теория, практика и съревнование“.
Институтът за изследване на войната пише, че 192 деца в Симферопол са преминали през програмата от 2024 г. насам.
Военни обучения и патрули
На Кримския полуостров действа високо („жълто“) ниво на терористична заплаха. В отговор на заплахата местните сили за сигурност засилват контрола на трафика и проверките на превозни средства в Крим, пише Крим.Реалности.
Увеличен е и броят на полицейските патрули с цел поддържане на обществения ред по улиците, на местата за публични и масови събития, както и обществени сгради и образователни институции.
На този фон в Крим редовни са станали военните учения на местните подразделения „БАРС-Крим“. Те се обучават как да противодействат на диверсионни групи и на въоръжените сили на Украйна. В рамките на тези учения въоръжени хора заедно със силите за сигурност блокират цели населени места и изключват мобилната връзка.
Местните окупационни руски власти препоръчват на жителите и посетителите на Крим „да се отнасят с разбиране към случващото се“.
Катастрофи по пътищата
Но реалностите на Кримския полуостров показват, че жителите му са заплашени не толкова от силите на Украйна, колкото от засиленото присъствие на руската армия.
От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна в Крим съобщенията за пътнотранспортни произшествия с военни превозни средства зачестяват.
През април такъв инцидент е регистриран на магистралата Симферопол-Ялта. Близо до село Добре в Симферополска област руски военен камион се удари в цивилни автомобили. Руските медии показаха преобърнати автомобили и съобщиха за загинали и ранени.
През май руските обществени медии съобщиха, че военен камион „Урал“ е смазал цивилен автомобил близо до автогарата в Керч. Очевидци съобщават за ранени.
През 2023 г. петима души загинаха при катастрофа на магистралата Красноперекопск-Симферопол вследствие на челен сблъсък между военен камион и цивилен автомобил.
Не е известно колко такива инцидента са се случили от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Те обикновено не се включват в докладите на руските сили за сигурност.
Форум