С празненства и концерти в цялата страна беше отбелязан 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
В столицата празничната програма започна в 10:30 ч. с шествие от пл. "Независимост" до паметника на Кирил и Методий пред Националната библиотека. Там в 11 ч. започна тържествена церемония с участието на Гвардейския представителен духов оркестър и хора на Националното музикално училище "Любомир Пипков".
В шествието в столицата се включиха кметът на София Васил Терзиев, вицепрезидентката Илияна Йотова, както и българският патриарх Даниил.
„Нека помним – не е важно само какво казваме, а и как го казваме. Думите имат сила. Те могат да обединяват, да лекуват, да вдъхновяват. Езикът на уважението, истината и добротата прави обществото ни по-силно. А грубостта и омразата ни дърпат назад“, написа Терзиев в своя Фейсбук профил по случай празника.
Премиерът Росен Желязков също честити празника, като подчерта, че денят е символ на духовното величие на България и на непрекъснатия стремеж към знание, просвета и напредък.
„24 май е най-хубавият и най-светъл български празник – лъч от миналото, който осветява настоящето и сочи в бъдещето“, каза той, цитиран от правителствената пресслужба.
Министърът на образованието Красимир Вълчев написа, че 24 май е ден, в който „почитаме и благодарим“.
„Днес почитаме нашите духовни водачи - онези, които създават смисъл, култура и посока. Които са изградили нашето минало. И онези, които полагат основите на бъдещето“, каза той.
Президентът Румен Радев беше гост в тържественото отбелязване на празника в Благоевград. Там той поздрави абитуриентите на Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“, след което се включи в традиционното шествие в града.
По случай празника през целия ден в София с "вход свободен" ще работят Националният археологически музей, както и този на Софийската градска художествена галерия. Ден на отворените врати ще има в Националната библиотека и в Столична библиотека.
Същевременно за пета година на на пл. "Славейков" ще се проведе фестивалът "Да поЧетем", а юбилейната тема е "Голямата читалня".
Тържества и концерти се проведоха и в много други градове в страната, сред които Пловдив, Варна, Бургас, Пазарджик и Велико Търново.
За първи път празникът в памет на делото на св. св. Кирил и Методий се чества по стар стил на 11 май 1851 г. в епархийското училище в Пловдив, като инициативата за това е на Найден Геров.
Затова Българската православна църква почита и до днес паметта на Светите равноапостоли Кирил и Методий на 11 май. През 1990 г. 24 май е обявен за официален празник.
Форум