Апелативен съд в САЩ постанови решение в полза на усилията на Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) да си осигури блокираното си финансиране.
RFE/RL съди Американската агенция за глобални медии (USAGM) за замразени бюджетни средства за втората половина на текущата финансова година, от април до септември.
Новината идва, след като на 29 април окръжният съдия Ройс Ламбърт нареди на USAGM да отпусне средствата за април на Радио Свободна Европа с аргумента, че Конгресът вече е взел това решение и че президентът Доналд Тръмп е подписал бюджетната резолюция, с която се отпускат тези средства.
На 7 май тричленен състав на апелативния съд издаде решение с резултат 2:1, с което спря действието на заповедта на Ламберт в очакване на обжалване и така намали шансовете на RFE/RL да получи скоро средствата за април.
Часове по-късно обаче целият 11-членен състав на съда отговори на спешна молба от RFE/RL и наложи спиране на решението на 3-членния състав „до по-нататъшно разпореждане на съда“.
В решението си, което обхваща и други искове на медии срещу USAGM, съдът подчертава, че то има за цел да му даде „достатъчна възможност да разгледа извънредните петиции и по никакъв начин не трябва да се тълкува като решение по същество на тези петиции“.
Решението е взето със 7:4 гласа, като четиримата изразили несъгласие са назначени от републикански президенти. То означава, че USAGM трябва да изпълни заповедта на съдия Ламберт от 29 април да плати на RFE/RL средствата за април.
Въпреки че няма окончателно решение, USAGM може да обжалва пред Върховния съд на САЩ, който може да разгледа случая или да откаже да го направи.
RFE/RL е частна, независима международна новинарска организация, чиито програми на множество платформи достигат до седмична аудитория от близо 50 милиона души в 23 държави, включително Русия, Украйна, Иран, Афганистан, Пакистан и страните от Централна Азия и Кавказ.
На 14 март Тръмп подписа указ, който призовава за съкращаване на USAGM и финансираните от нея радио- и телевизионни оператори - включително Voice of America (VOA), която за разлика от RFE/RL е федерална структура, в „максимална степен, съответстваща на приложимото право“.
Лишена от финансиране за април и след това, RFE/RL продължи да излъчва и публикува съдържание, но предприе драстични мерки за съкращаване на разходите, включително пускане в отпуск на стотици служители и прекратяване на много договори за работа на свободна практика.
Форум