Румъния започна гласуването в напрегнатия втори тур на президентските избори в неделя.
Новината идва две седмици след като ултранационалистът Джордже Симион и независимият прозападен кандидат Никушор Дан се класираха за балотажа. От резултата ще зависи бъдещата геополитическа ориентация на страната, която е членка на Европейския съюз и НАТО.
Балотажът се провежда месеци след като отмяната на предишните избори предизвика най-тежката политическа криза в Румъния от десетилетия насам.
На първия тур Симион спечели 41% подкрепа, а Дан - близо 21%. Социологическите проучвания от последните дни показаха, че силите вече са изравнени и се очаква двамата да получат по около 47-48%.
Към 15 ч. са гласували над 7,6 милиона души, от които 1,2 милиона са подали гласа си от чужбина. Избирателната активност до този момент е 42,5% - с около 10% повече, отколкото по същото време на първия тур.
Към обед най-голям ръст на избирателната активност имаше в големи градове като Букурещ, Клуж-Напока - вторият по големина град, Орадя и Тимишоара.
Румънците в чужбина започнаха да гласуват още в петък, като до момента гласа си са дали над 730 000 души. Избирателните секции ще затворят в 21 ч.
Политическият пейзаж в Румъния се промени значително, след като миналата година Конституционният съд на Румъния анулира предишните избори. Поводът беше изненадващата победа на крайнодесния аутсайдер Калин Джорджеску, който беше обвинен в изборни нарушения и руска намеса в кампанията си, за каквато Москва отрече.
За кандидатите
Корупцията и нарастващият гняв срещу румънските политици доведоха до нарастване на подкрепата за антисистемни и крайнодесни личности. Както Симион, така и Дан се обявяват срещу старата политическа класа в Румъния.
Дан е математик и кмет на Букурещ. Той става известен като граждански активист, борещ се срещу незаконни проекти за недвижими имоти.
През 2016 г. основава реформистката партия „Спасете румънския съюз“, но по-късно я напуска и се кандидатира самостоятелно с проевропейска листа, която подкрепя фискалната реформа и връзките със Запада и Украйна.
Симион, който също е бивш активист, неколкократно е агитирал за обединение със съседна Молдова. Той казва, че ще се съсредоточи върху реформи като намаляване на бюрокрацията и данъците.
Симион зае четвърто място на първия тур миналата година, а за отменения балотаж след това подкрепи Джорджеску. Със забраната на Джорджеску да се яви на настоящите избори, крайнодесният вот се прехвърли към Симион.
Ръководеният от него Алианс за обединението на румънците (AUR) казва, че защитава „семейството, нацията, вярата и свободата“. Днес той е втората по големина партия в румънския парламент.
Критиците на Симион го определят като проруски екстремист, който застрашава дългогодишните съюзи на Румъния в ЕС и НАТО. В интервю за Асошиейтед прес той отхвърли обвиненията.
За ролята на президента
Президентският мандат в Румъния е пет години. Ролята на президента е свързана със значителни правомощия в областта на националната сигурност и външната политика.
Победителят от балотажа също така ще номинира нов министър-председател, след като Марсел Чолаку се оттегли от поста след неуспеха на кандидата на неговата коалиция на първия тур.
Форум