Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Добър или лош". Какво се случва с курса на руската рубла


Снимката е илюстративна.
Снимката е илюстративна.

Руската рубла стигна най-ниския си курс спрямо долара от началото на войната в Украйна. Това се случва на фона на новите западни санкции и нарастващото геополитическо напрежение.

В четвъртък курсът на рублата достигна 113 спрямо щатския долар. Това се случва за първи път от 16 март 2022 г. Преди да започне войната си срещу Украйна през февруари 2022 г., руската валута се търгуваше на нива от около 75-80 спрямо щатския долар.

Същевременно в сряда Руската централна банка съобщи, че ще спре покупките на чуждестранна валута, за да се опита да укрепи валутата и да намали натиска върху финансовите пазари.

Последният спад във валутата дойде само няколко дни, след като САЩ въведоха санкции срещу Газпромбанк. Това е третата по големина руска банка. Тя играе ключова роля в обработката на плащанията за останалия износ на руски природен газ за Европа.

Предишните кръгове от санкции избягваха руския газ, тъй като икономиката на Европа беше много зависима от него. През последните години обаче това се промени. Санкциите срещу Газпромбанк увеличават перспективата за по-нататъшно намаляване на приходите от газ и чуждестранна валута за Москва.

Какви са последствията

Отслабването на рублата заплашва да намали покупателната способност на руснаците, като увеличи цената на вносните стоки. Очаква се, че това може да доведе до допълнително повишаване на инфлацията.

Централната банка в страната изчислява, че спад от 10% в стойността на рублата добавя 0,5 процентни пункта към инфлацията. Това предполага, че спадът в стойността ѝ от последните четири месеца може да е добавил 1,5 процентни пункта към инфлацията, пише Гардиън.

Миналия месец нарастващата инфлация накара Централната банка да повиши лихвените проценти до 21% - най-високото им ниво от повече от 20 години. През декември се очаква това да се случи отново.

Спадът в курса на руската рубла обаче не изглежда да притеснява Русия.

Руският министър на финансите Антон Силуанов каза, че слабата руска рубла е от полза за експортните компании, тъй като така се компенсира отрицателното въздействие на високия референтен лихвен процент на Централната банка.

„Не казвам дали обменният курс е добър или лош. Казвам само, че днес обменният курс е много, много благоприятен за износителите“, каза Силуанов на финансова конференция в Москва.

На какво се дължи

Курсът на рублата се понижава от края на лятото. Това беше предизвикано от спадащите цени на петрола - най-важната руска износна суровина.

На този фон за последните три години разходите за отбрана на страната са се увеличили повече от три пъти. В бюджета за следващата година ще бъдат заложени рекордните - 13,5 трилиона рубли (102 млрд. евро), което е още едно увеличение от 25%.

Последният спад в курса на рублата обаче вероятно се дължи на последните санкции на САЩ.

Дмитрий Пянов, заместник главен изпълнителен директор на втората по големина руска банка ВТБ, каза, че наложените от САЩ санкции срещу третата по големина руска банка Газпромбанк, са причината за рязкото падане на рублата.

„Моето предположение е, че санкциите срещу Газпромбанк са оказали значително влияние, тъй като тя вече не е канал за доставяне на чуждестранна валута на Московската борса“, каза Пянов.

Руският министър на икономиката Максим Решетников каза, че нестабилността на рублата се дължи и на силата на долара на световните пазари, и на пазарните притеснения след последните санкции, като добави, че тя скоро ще се стабилизира.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG