Стотици хора в Южна Сирия загинаха през последната седмица, след като напрежението в страната отново ескалира – с конфликти между малцинства, намеса на правителствените сили, както и на Израел, който нанесе серия от въздушни удари по Дамаск, съобщиха световните медии.
В събота стана ясно, че Израел и Сирия са постигнали споразумение за прекратяване на огъня. За него съобщи посланикът на САЩ в Турция Том Барак.
Това се случва няколко месеца след като миналия декември бунтовнически групи, ръководени от Ахмед ал Шараа, свалиха правителството на Башар Асад при бърза офанзива. С нея сложиха край на половинвековното управление на семейство Асад над Сирия. Оттогава временният лидер Ахмед ал Шараа прави опити да стабилизира управлението на страната.
Сегашната ескалация започна в края на миналата седмица, когато съобщения за отвличането на търговец от малцинството на друзите в Сирия предизвикаха смъртоносни сблъсъци между друзите и сунитските бедуински бойци в южната част на страната.
Това доведе до намеса на правителствените сили за сигурност, които на свой ред влязоха в сблъсъци с друзите.
Във вторник Израел нападна Сирия под претекст, че силите му защитават друзите и искат да елиминират правителствените сили, обвинени за нападения срещу малцинството в провинцията Суейда, централна за Южна Сирия.
Сирийската мрежа за правата на човека каза, че е документирала 321 смъртни случая в боевете от неделя насам, сред които медицински персонал, жени и деца. Организацията добави, че сред тях има и екзекуции на място, извършвани от всички страни в конфликта. Според други оценки броят на жертвите достига над 700 души.
Насилието беше първото в провинцията с преобладаващо друзко население, откакто през април и май сблъсъците между друзки бойци и новите сирийски сили за сигурност отнеха живота на десетки хора. Преди това, през март, сблъсъците в крайбрежните провинции на Сирия убиха стотици представители на алавитското малцинство, към което принадлежи бившият сирийски лидер Асад.
Смъртоносните безредици, заедно с израелските удари, отново разпалиха страховете от срив на сигурността в Сирия. В събота се стигна до примирие, подкрепено от Турция, Йордания и други страни.
Кои са друзите
Друзите са арабоезично, етнорелигиозно малцинство в Сирия, Ливан, Израел и окупираните от Израел Голански възвишения. Религията им е разклонение на шиитския ислям.
Половината от приблизително един милион представители на това малцинство живее в Сирия, където друзите съставляват около 3% от населението. В Израел общността на друзите се счита за лоялна към държавата.
По време на почти 14-годишната гражданска война в Сирия друзите са управлявали свои собствени милиции в южната ѝ част. От падането на Асад те се съпротивляват на опитите на новите управляващи да наложат властта си в този регион.
Въпреки че сирийското правителство осъди последните атаки срещу друзите и обеща да възстанови реда, неговите сили са обвинявани в нападения срещу малцинството.
Израел пък се опитва да се съюзи с друзите и да си изгради образ на техен защитник. През май израелските сили нанесоха удари в близост до президентския дворец в Дамаск, като казаха, че това е предупреждение срещу нападенията над друзите.
Някои представители на малцинството обвиняват Израел, че подклажда междурелигиозните спорове, за да преследва собствените си интереси в региона.
Защо Израел нападна Сирия
Ударите на Израел от тази седмица бяха предимно опит за „предупреждение“ и възпиращ фактор срещу разполагането на сирийската армия в южната част на Сирия, тъй като Израел се стреми да създаде демилитаризирана зона в района в близост до северната си граница и окупираните Голански възвишения, пише Би Би Си.
Във вторник израелските въздушни удари бяха ограничени до цели на силите за сигурност и превозни средства в Суейда. Но в сряда израелската армия разшири обхвата на атаките и нанесе удари по Министерството на отбраната и щаба на сирийската армия в Дамаск. Сирия осъди нападенията.
Ударите представляват най-сериозната ескалация в действията на Израел в Сирия от декември 2024 г., когато израелските сили унищожиха стотици военни обекти в страната и превзеха буферната зона, патрулирана от ООН, в Голанските възвишения.
„Предупрежденията за Дамаск приключиха – сега ще последват болезнени удари“, написа израелският външен министър Израел Кац в социалните мрежи в сряда, малко след началото на израелските удари по Дамаск.
По-късно беше договорено примирие, след което сирийските сили се изтеглиха от провинцията.
Как се стигна до примирието
За примирието съобщи американският посланик в Турция Том Барак, който каза, че Израел и Сирия са се договорили да прекратят огъня с подкрепата на Турция, Йордания и съседните държави.
„Призоваваме друзите, бедуините и сунитите да сложат оръжията си и заедно с другите малцинства да изградят нова и обединена сирийска идентичност“, написа той в платформата Екс.
В петък сирийските власти съобщиха, че ще разположат свои сили в Суейда с цел прекратяване на сблъсъците. Израел поддържа позицията си, че няма да допусне присъствието на сирийски сили там. Но в петък представител на израелските власти съобщи, че страната ще позволи „ограничен достъп“ на сирийските сили в района на Суейда за 48 часа.
Форум