Годината е 2016, мястото е Москва. Уважаван германски журналист подарява на президента на Русия Владимир Путин своята книга, посветена на него.
Путин я приема с усмивка, но добавя, че никога не е чел книги за себе си.
"Знам всичко за мен", казва шеговито Путин.
По-късно обяснява, че е предупредил германския журналист, че ще бъде посрещнат с критики у дома, ако е написал книгата "обективно".
"Ако я е написал така, както са поискали [в Германия], тогава всичко ще бъде наред", казва руският президент.
Въпросната книга "Путин. Логика на властта", както гласи заглавието ѝ на руски, се превръща в бестселър и затвърждава името на автора ѝ Хуберт Зайпел като водещ германски експерт по темата Русия.
Седем години по-късно обаче кратката размяна на реплики между Путин и журналиста изглежда по съвсем нов начин. Международно разследване показа, че Хуберт Зайпел е получил стотици хиляди евро от офшорки, свързани с руски олигарх, близък до Путин. Парите са му били платени, за да финансира с тях работата по книгите си за Русия.
Случаят не би попаднал в общественото внимание, ако не ставаше въпрос за автор, награждаван няколко пъти с някои от най-високите журналистически отличия в Германия. Освен това той е работил за една от най-големите обществени медии в страната - АРД.
"Зайпел е първият реномиран западен журналист, за коготo става ясно, че е бил финансиран от близкия кръг на Путин", написа германското издание Шпигел и постави директно най-важния въпрос: в случая не става ли дума за "подкупи в замяна на позитивно отразяване на Русия"?
Путин - "чаровен, когато иска"
Хуберт Зайпел е автор на десетки материали за Русия и Путин, като може би най-значимият му документален филм излиза през 2012 г. Той е озаглавен "Аз, Путин - портрет" и е продукция, която Зайпел прави именно за държавната АРД.
За изготвянето ѝ той получава рядък достъп до руския президент, който малко журналисти, особено не от западни медии, са получавали. Зайпел придружава Путин в продължение на месеци, включително и през свободното му време.
"Той е чаровен, когато иска", казва по-късно Зайбел в едно свое интервю.
"Като човек първоначално не ми беше несимпатичен", казва още той.
През 2015 и 2021 г. журналистът публикува и две книги за Русия и Путин, а с времето си спечелва името на един от най-големите познавачи на руския политически живот в Германия.
Не липсват обаче и критики, че в някои свои изказвания или интервюта повтаря тезите на Кремъл. По това време Москва вече е извършила незаконното си анексиране на украинския полуостров Крим, а западните страни са започнали да налагат санкции върху Русия.
Заради някои от позициите си по тези теми през годините Зайпел е обвиняван, че е "путинист", "агент на КГБ", но той отговаря с насмешка на такива упреци.
През 2021 г. в интервю по радио SWR1 получава и съвсем директен въпрос - получавал ли е хонорари от Русия за работата си.
"Вие луди ли сте?", отговаря тогава видимо изнервеният Зайпел.
"Не", добавя той, след като другият журналист иска от него ясен отговор.
Две години по-късно се оказва, че това е било лъжа.
Какви са разкритията
Във вторник международно разследване, в което участват и журналисти на германските ZDF и Шпигел, разкри, че Зайпел е получил стотици хиляди евро от офшорни фирми от кръга, близък до Владимир Путин.
Само от един от документите става ясно, че през 2018 г. журналистът е получил хонорар от 600 000 евро, като следите водят към руският милиардер Алексей Мордашов. Той е олигарх, санкциониран от Европейския съюз през 2022 г. заради близостта си с руския президент.
От разкритията на разследващите журналисти обаче се вижда, че Зайпел е сключил "акт за спонсорство" за високия хонорар с компания, която е част от фирмените мрежи на Мордашов.
"Авторът пише книга за политическата среда в Руската федерация, която ще бъде публикувана през 2019 г.", пише в споразумението.
"Спонсорът би искал да съдейства за развитието на проекта и да го направи достъпен за по-широка аудитория чрез подкрепата на автора", се казва още в документа. Освен това, Зайпел получава пълна "логистична и организационна подкрепа" по време на своите изследвания в Русия.
Шпигел и ZDF обаче отбелязват, че ръкописна бележка към договора предполага, че подобно споразумение за финансиране и на биографията на Путин е съществувало още през 2013 г.
Какви са реакциите
Пред Шпигел Хуберт Зайпел призна, че е получавал "подкрепа" от въпросните фирми, но отрече да е оказвано влияние и върху съдържанието на книгите му.
Както медиите, в които е работил по това време, така и издателите на книгите му обаче казаха, че ще проведат свои разследвания, за да установят фактите.
"Има подозрение, че ние, а следователно и нашата публика, сме умишлено измамени. Сега разследваме това и разглеждаме правни стъпки", каза директорът на медията NDR Йоахим Кнут.
"Ще прегледаме обстойно процесите около възлагането и внедряването на филмите, които Хуберт Зайпел направи за NDR", каза още Кнут.
Издателството Hoffmann иnd Campe, което публикува двете му книги за Русия и Путин, съобщи в сряда, че освен че провежда разследване, спира да продава и самите книгите. Оттам също казаха, че не са знаели за "договора за спонсорство" на Зайпел с руски фирми.
"Във впечатляващата близост, която Путин години наред [му] е позволявал, всъщност е имало калкулирана сметка. Руският войнолюбец си е закупил говорител в Германия, когото е използвал когато и както му е било нужно", гласи обобщението по случая на Шпигел.
Форум