Президентът на Украйна Володимир Зеленски подписа законопроект, ограничаващ независимостта на двете ключови антикорупционни агенции в страната. Това се случи въпреки протестите срещу закона и критиките на европейските съюзници на Украйна.
Новият закон засяга Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП). Приетите сега промени дават на главния прокурор на Украйна контрол върху двете институции.
"На практика НАБУ и САП стават подчинени", каза ръководителят на НАБУ Семен Кривонос, цитиран от местни медии.
Законопроектът беше внесен от партията на Зеленски "Слуга на народа" и одобрен с 235 гласа "за" в общо 450-местния украински парламент.
Самият Зеленски го защити в своето вечерно видео обръщение във вторник вечерта, като каза, че антикорупционната инфраструктура на Украйна трябва да бъде изчистена от руско влияние.
„Важно е също така главният прокурор да бъде ангажиран с довеждането до реална отговорност на тези, които нарушават закона“, каза той. „Това е, от което Украйна наистина се нуждае.“
Но стотици украинци протестираха на 22 юли в центъра на Киев, настоявайки Зеленски да наложи вето на законопроекта. Протестиращите казаха, че той е бил приет прибързано и ще позволи на правителството да се намесва във важни дела за корупция. Демонстранти се събраха и в Днепър и други украински градове, за да изразят несъгласието си.
Европейският съюз нарече решението на украинския парламент (Върховната рада) да приеме законопроекта „сериозна крачка назад“, докато други противници на закона изразиха загриженост, че той представлява обрат след десетилетие на демократизация.
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос разкритикува гласуването във Върховната рада.
"Премахването на ключови гаранции, защитаващи независимостта на НАБУ, е сериозна крачка назад", написа тя в Екс.
„С това решение Парламентът не само лишава обществото от едно от най-големите постижения след Революцията на достойнството – независими институции за борба с корупцията – но и подкопава доверието на международните партньори на Украйна“, казаха и от Трансперънси Интернешънъл Украйна.
Новината за гласувания законопроект дойде само ден след като в понеделник украинската агенция за вътрешна сигурност, СБУ, арестува двама служители на НАБУ - единият по подозрение в шпионаж за Русия, а другият - заради предполагаеми бизнес връзки с руски организации. Освен това тя извърши десетки претърсвания, насочени към служители на агенцията.
НАБУ каза, че проверката е отишла далеч отвъд основателните опасения за сигурността, като например е обхванала и пътни нарушения на нейни служители. Агенцията предупреди, че мащабът на репресиите е парализирал мисията ѝ.
Трансперънси интернешънъл нарече акциите пример за „масивен натиск“ върху украинските институции за борба с корупцията.
Форум