"Децата не подлежат на преговори". Ключово условие на Украйна за мир с Русия остава на заден план

Украински деца слизат от влак на Централната гара в Киев, след като са били освободени от окупирани от Русия територии със съдействието на неправителствената организация "Спаси Украйна", април 2025 г.

Трети месец САЩ оглавяват преговори за мир между Русия и Украйна. Връщането на незаконно анексираните от Москва територии обаче не е единственият проблем без решение. Поне 20 000 украински деца са депортирани от руските власти от началото на инвазията, а притесненията за тяхната съдба растат.

Преговорите за мир между Русия и Украйна, които САЩ оглавяват, откакто Доналд Тръмп встъпи във втория си мандат в Белия дом, сякаш засега оставят на заден план едно ключово условие на Киев. Докато основното внимание се фокусира върху съдбата на окупираните от Москва територии, украинските власти се опитват да насочат разговорите към децата.

Киев казва, че разполага с конкретни данни за поне 20 000 украински деца и юноши, депортирани в Русия в нарушение на международното право от началото на инвазията, наредена от Владимир Путин през 2022 г. Именно това е едно от основанията, на които преди две години Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест на руския лидер.

Вижте също "Зомбират ги". Кой превърна хиляди украински деца в бойци срещу Украйна

През последните седмици украинският президент Володимир Зеленски и други официални лица все по-често говорят за този проблем. Правителството в Киев започна и информационна кампания "Децата не подлежат на преговори".

"Това престъпление трябва да бъде щателно разследвано и отговорните да бъдат подведени под отговорност", коментира външният министър на страната Андрий Сибиха. "Справедливият и траен мир изисква завръщането на всички тези украински деца у дома."

По-голямата част от тях са държани в лагери, наричани от Москва "рехабилитационни центрове". В края на миналата година разследване на Радио Свободна Европа разкри и данни, че юноши от завзетите от Русия украински области са вербувани да воюват срещу собствените си сънародници.

"Превъзпитаването" от Русия и Беларус

Проучване на американския университет Йейл установи през ноември 2023 г., че докато са под руски контрол, украинските деца са "превъзпитавани" чрез използване на "културни, исторически, обществени и патриотични послания или идеи, обслужващи политическите интереси" на режимите в Русия и Беларус.

Владислав Руденко е на 16 години. Той се пристига в Киев през април след акция на неправителствената организация "Спаси Украйна", чиято дейност се фокусира върху освобождаване на деца от окупирани територии. Момчето е прекарало 9 месеца в руски лагери в незаконно анексираните Крим и Херсон.

"Събуждахме се с руския химн, вдигахме знамето, правихме упражнения. След закуска ни разказваха какво се е случило в Русия през нощта. Буквално. След това отивахме да гледаме руски филми", разказва Руденко пред Радио Свободна Европа.

Според Лабораторията за хуманитарни изследвания на Йейлския университет над 8400 деца от Украйна са били систематично депортирани в най-малко 57 обекта в Русия, Беларус и окупирани от руските сили украински територии.

Колаж със снимки, които показват украински деца в т.нар. "рехабилитационни центрове" в окупирани от Русия територии.

Официалният правителствен портал на Украйна "Деца на войната" посочва много по-голям брой – около 20 000 деца, отнети от близките им. Само около 1300 са успешно върнати след това.

"Напомняме на света, че без завръщането на децата, отвлечени от Русия, войната не може наистина да се смята за приключила", се казва в изявление, публикувано от кабинета на Зеленски на Великден.

Официално Вашингтон подкрепя Киев по този въпрос. В края на март Белият дом декларира, че остава ангажиран с подкрепата за обмен на военнопленници, освобождаване на цивилни задържани и връщане на насилствено преместени украински деца.

Намесата на администрацията на Тръмп

Украинските власти обаче са обезпокоени, че съкращаването на бюджетни средства от администрацията на Тръмп възпрепятства разследванията за това къде са преместени децата и спъва усилията за тяхното завръщане при семействата им.

Федералното правителство на САЩ спря финансирането на Лабораторията за хуманитарни изследвания в Йейл. Именно тя разследваше и описваше подробно масовата депортация на украински деца в Русия.

Според договор от 2022 г. с лабораторията правителството е отговорно за нейната база данни. Когато беше спряно финансирането ѝ, изследователският екип загуби достъпа си до вече събраните данни за отвлечени украински деца, включително доказателства за военни престъпления на Русия.

Част от тези данни бяха споделени с европейските власти и Международния наказателен съд във връзка с издадените от него заповеди за арест на Путин и комисарката му по правата на децата Мария Лвова-Белова.

Билборд на оградата на украинското посолство в Букурещ обръща внимание на данните, че поне 20 000 деца са депортирани незаконно от страната в Русия от началото на инвазията, февруари 2023 г.

След натиск от членове на Конгреса на САЩ, администрацията на Тръмп все пак възстанови финансирането на лабораторията за около шест седмици, за да осигури време за прехвърляне на критичните данни за децата на съответните органи.

Плановете на Кремъл

На този фон американският Институт за изследване на войната (ISW) настоява, че истинският брой на депортираните деца е почти невъзможно да се провери. Целта обаче е ясна: "Русия е отвлякла десетки, потенциално стотици хиляди украински деца, с изричното намерение да заличи украинската им идентичност и да ги превърне в руснаци".

Депортирането на деца е било един от приоритетите на Путин в самото начало на инвазията, показват разкрития на украински активисти за правата на човека, цитирани от "Евронюз".

Става въпрос за документи на Кремъл от 18 февруари 2022 г., в които са изложени планове за извеждане на украински деца от домове за сираци в окупираните източни области Луганск и Донецк, и довеждането им в Русия под прикритието на "хуманитарни евакуации".

Тези данни разкриват, че Русия е планирала да атакува уязвими украински деца, особено тези без родителски грижи, още преди да е започнала пълномащабната инвазия.

"Преговорите и прекратяването на боевете без оглед на депортираните деца ще дадат възможност на Русия да продължи да извършва тези престъпления с абсолютна безнаказаност", коментира зам.-ръководителката на анализаторския екип в ISW Каролина Хърд.

Тя предупреждава, че украинските тийнейджъри, принудени да приемат руско гражданство, могат да бъдат призовани в руската армия и да бъдат принудени да се бият срещу собствения си народ, което също е нарушение на международното право.

Your browser doesn’t support HTML5

Хиляди други остават. Как отвлечено в Русия дете се върна в Украйна