От двойно изоставащ до победител. Как проевропейският Никушор Дан стана президент на Румъния

Никушор Дан

Кандидатираш се за президент, но опонентът ти те води с двойно по-голям резултат. Как се стопява такава разлика само за две седмици? Именно това направи Никушор Дан в неделя. Той беше избран за президент на Румъния с близо 54% подкрепа, след като на първия тур спечели едва 21%.

От 21% на 54%. Толкова нарасна подкрепата за Никушор Дан – новоизбраният прозападен президент на Румъния, през двете седмици между първия и втория тур на изборите.

В неделя Дан спечели балотажа за президент с 53,6% (над 6,1 млн. гласа) срещу 46,4% за ултранационалиста Джордже Симион. Това е изненадващ обрат спрямо резултатите от първия тур – тогава Симион водеше убедително с 41% от гласовете срещу едва 21% за Дан. Това е най-голямата разлика между кандидати на президентски балотаж в Румъния след 1989 г.

Анализаторите определиха победата на Дан като забележителна. Ключът към нея беше масовата мобилизация на избирателите – активността на балотажа беше близо 65%, а до урните отидоха много румънци, които бяха пропуснали първия тур.

Вижте също Срещи с руските служби. Кой е Джордже Симион, който може да стане президент на Румъния

Много от тях бяха водени от страха, че ако Симион стане президент, Румъния ще завие в посока към Русия, вместо да продължи европейския си път.

Дан, който досега беше кмет на столицата Букурещ, е проевропейски настроен и подкрепя помощта за Украйна в отбраната ѝ срещу руската инвазия. За сравнение, опонентът му Симион имаше предимно проруски и антидемократични послания.

В края на 2024 г. резултатите от първия тур на редовните избори за президент бяха анулирани заради руска намеса в кампанията на проруския кандидат Калин Джорджеску, който тогава спечели.

Така се стигна до повторни избори, които Румъния проведе този месец. Джорджеску, който е близък до Симион, имаше забрана да участва в тях. Въпреки това Симион каза, че възнамерява да го предложи за премиер на Румъния, в случай че стане президент.

Кой е Никушор Дан

Никушор Дан е математик и бивш активист за борба с корупцията. Той не се кандидатира за президент на първоначалните избори през ноември 2024 г., тъй като малко преди това беше започнал втория си мандат като кмет на Букурещ.

Но когато вотът беше анулиран заради твърдения за руска намеса в кампанията на Джорджеску, Дан реши да се включи в повторния вот през май като независим кандидат.

На първия тур той победи кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску с малка, но убедителна преднина, и така си осигури място на балотажа. Тъй като изоставаше с цели 20% зад националиста Симион, победата му на втория тур изглеждаше почти невъзможна. Но се случи.

Как успя да обърне резултата

Дан проведе силна кампания в двете седмици между първия и втория тур на президентските избори. Той участваше във всички предизборни дебати, докато опонентът му Симион почти изцяло отсъстваше от тях.

С посланията си Дан успя да привлече много избиратели, които не бяха гласували за него на първия тур или пък не бяха гласували изобщо.

Вижте също Европа спеше, а Путин действаше. Как НАТО намали парите за отбрана, докато Русия го заплашваше

Мобилизирането им стана възможно най-вече по линия на посоката за развитие на Румъния – дали страната да продължи да следва европейския си път, или да влезе в сферата на влияние на Москва.

Докато платформата на Дан беше проевропейска, Симион отправяше проруски послания – говореше за спиране на румънската военна помощ за Украйна, както и за присъединяване на украински и молдовски територии.

Но проучвания на общественото мнение в седмиците преди вота показаха, че румънците са преобладаващо проевропейски настроени, а перспективата да загубят ползите от интеграцията си в Европейския съюз (ЕС) предизвиква страх.

Този страх беше подсилен и от антидемократичните послания на Симион. Той демонстрира обидно и заплашително отношение към артисти, критични журналисти и представители на неправителствения сектор, а това не се хареса на много от избирателите.

„На тези избори Румъния имаше ясен избор – да продължи прозападния си курс или да се насочи към ултранационализма и в полза на Русия. Избирайки Никушор Дан, румънците избраха Запада“, каза пред Радио Свободна Европа Оана Лунджеску, сътрудничка в Royal United Services Institute във Великобритания.

Какво следва

Сега пред Дан стои трудната задача да успокои политическите страсти в поляризираното румънско общество.

„Трябва да изградим Румъния заедно, независимо кой за кого е гласувал“, каза Дан, след като победата му стана сигурна.

Той може да се представи като обединител, но също така ще трябва да си изгради достатъчна подкрепа в румънския парламент. Една от първите му задачи ще бъде назначаването на премиер, който да може да получи мнозинство. Това няма да бъде лесно, тъй като румънският парламент е силно фрагментиран.

Дан вече пое ангажимент да поддържа последователна проевропейска позиция и да продължава подкрепата за Украйна. Той каза, че иска да изгради близки отношения и със САЩ. Неговата победа беше приветствана от френския президент Еманюел Макрон и полския премиер Доналд Туск. Тя е добра новина както за ЕС, така и за НАТО.

„Въпреки многобройните опити за манипулация, тази вечер румънците избраха демокрацията, върховенството на закона и Европейския съюз“, каза Макрон.


Your browser doesn’t support HTML5

Обяснено. Какво става в Румъния