"Значителна ескалация". Орбан предлага нов закон срещу организации с чуждо финансиране в Унгария

Унгарският премиер Виктор Орбан

Националистическата партия Фидес на унгарския премиер Виктор Орбан внесе в парламента законопроект, който ще включва в черен списък организации с чуждестранно финансиране, ако бъдат определени за "заплаха" за националния суверенитет.

Според критици на унгарските управляващи това е пореден ход срещу тези, които не симпатизират на правителството на фона на наближаващите избори през април 2026 г.

Законодателното предложение идва след заканата на Орбан от март да се справи с политиците и журналистите, които получават чуждестранно финансиране. В Унгария тази стъпка се разглежда като част от по-широка кампания срещу гражданското общество. Тя включва повече от дузина законови промени, насочени към несъгласните с правителството, свободата на изразяване и образованието, одобрени през последните години.

Вижте също "Дълбоко вкоренена дискриминация". Унгария забрани ЛГБТ прайдовете и предизвика протест

Законопроектът предвижда наблюдение, ограничаване и евентуална забрана на неправителствени организации. Условието е противоречивата Служба за защита на суверенитета (SPO) да обяви, че те застрашават "суверенитета на Унгария чрез извършване на дейности, насочени към оказване на влияние върху обществения живот с чуждестранна подкрепа".

Очаква се парламентът, в който Фидес има голямо мнозинство, да гласува по законопроекта през следващите дни. Наблюдатели го сравняват с руския закон за чуждестранните агенти, който се използва за репресии.

"Внесеният законопроект... следва руския модел: става въпрос за злоупотреба с власт, отмъщение и дребнавост", написа във Фейсбук кметът на Будапеща Гергели Карачони.

Русия е обвинявана, че използва своя Закон за чуждестранните агенти, за да потиска почти всички аспекти на гражданското общество.

Ако бъде приет, новият закон дава на SPO правомощия да създаде списък с юридически лица, финансирани от чужбина. Попадналите в него ще се смятат за заплаха, която би могла да "подкопае независимия, демократичен и основан на върховенството на закона характер на Унгария" или да наруши конституционната идентичност или християнската култура на Унгария.

Вижте също Русия и Унгария в огледалото. Как България прие "закон на омразата" срещу ЛГБТ хората

Подобно определение включва организации, за които се смята, че оспорват на традициите на брака, семейството или пола.

Миналия месец беше приета конституционна поправка, която официално забранява публичната демонстрация на хомосексуалност и полово разнообразие и разрешава на полицията да използва технология за разпознаване на лица.

Правозащитната група Унгарски хелзинкски комитет определи новото законодателство, предложено от правителството на Орбан, като "значителна ескалация в усилията на правителството за потискане на несъгласието, отслабване на защитата на правата на човека и консолидиране на контрола му върху властта".

Орбан засили кампанията си за традиционни ценности на фона на възхода на партията Тиса, ръководена от бившия му съюзник на Петер Магяр. Социологическите проучвания към момента дават растяща подкрепа за Магяр, отчасти заради затруднената икономика на страната.

Вижте също "Трябва да изглежда, че нямаме проблеми". Как Орбан държи медиите под контрол