"Груба манипулация". България и Румъния реагираха на филм за Путин, който ги свързва с войната в Украйна

Руският президент Владимир Путин, 3 юни 2022 г.

В нов пропаганден филм руският президент Владимир Путин намеси имената на България и Румъния в разговор за войната в Украйна. Какво точно казва той и какви са реакциите на София и Букурещ?

Нов пропаганден документален филм за руския президент Владимир Путин предизвика в сряда остра политическа реакция в Румъния и България.

В него се съдържа изказване на руския президент, в което той споменава двете държави като членки на НАТО.

След излъчването на филма в български и румънски медии, както и в социалните мрежи бяха разпространени заглавия от типа "Путин обвини България и Румъния за войната в Украйна", въпреки че връзката с войната е косвена.

Вижте също Как ще работи новият трибунал, който ще разследва Русия за военната агресия срещу Украйна

Всичко това стигна до правителствата в София и Букурещ, които реагираха остро на думите на руския президент и ги определиха като манипулация.

Какво каза Путин

Филмът "Путин - 25 години" беше излъчен по руските телевизии, е по повод навършването на 25 години откакто руският президент застана начело на страната.

Путин споменава България и Румъния в архивен запис, включен във филма. Записът е откъс от речта му по време на Мюнхенската конференция по сигурността през 2007 г., с която започва завоят във външната политика на Русия срещу НАТО, Европа и САЩ.

"НАТО придвижва своите фронтови сили към нашите държавни граници. В България и Румъния се появяват т.нар. леки американски предни бази с по 5000 души във всяка. И ние имаме справедливото право да попитаме откровено - срещу кого се прави това разширение?", казва тогава Путин.

Междувременно водещият на интервюто с Путин във филма го пита кога Русия е разбрала, че "т.нар. (западни) партньори не са ни партньор".

"Русия или ще бъде независима и суверенна, или няма да я има изобщо. Това послание исках да предам на нашите партньори [през 2007 г.]", отговаря руският президент. "Говорих на колегите с надежда, че ще чуят и някак ще коригират своето отношение към Русия. Но за съжаление това не беше чуто. Тоест - всички го чуха, само че не реагираха така, както трябва. В крайна сметка това доведе и до днешните трагични събития в украинското направление".

Вижте също НАТО или ЕС. От кого всъщност се страхува Путин

Путин определя разпадането на СССР през 1991 г. като "най-голямата геополитическа катастрофа на 20-ти век" и счита присъединяването на страни от Източна Европа към НАТО за заплаха за Русия, въпреки че съюзът е отбранителен.

В края на 2021 г., месеци преди началото на войната, Путин постави редица условия за деескалиране на напрежението по границата с Украйна, като едно от тях беше да се забрани изпращането на допълнително войници и оръжие в страните, които са се присъединили към НАТО след 1997 г. Това включва и България и Румъния, които се присъединяват през 2004 г., както и Полша, Чехия и Унгария.

Как отговори България

В сряда Министерството на външните работи публикува позиция, в която защити членството на България в Северноатлантическия алианс и критикува думите на Путин.

"Опитите на Руската федерация да прехвърли отговорността за започването на незаконната и непровокирана война в Украйна върху други държави, включително България, са напълно неприемливи и представляват груба манипулация на фактите", пише министерството.

"Засилването на сдържащия потенциал на страните членки е насочено към защитата на съюзническата територия, не е заплаха за никоя друга държава и е в пълно съответствие с международното право“, казват още от МВнР.

"Ще продължим да защитаваме нашия суверенитет, сигурност и демократичен избор, както и да работим за укрепването на международния правов ред, основан на правила“.

Какво каза Румъния

Букурещ също критикува думите на Путин. Румънската медия Диджи 24 цитират говорител на Министерството на външните работи на Румъния Андрей Тарня, който казва, че присъединяването на страната към НАТО е суверенната воля на гражданите на Румъния и на съюзническите държави:

"Румънското членство в НАТО не поставя заплаха за сигурността на когото и да било. Това е ясно и доказуемо. Президентът Путин използва едни и същи познати наративи, които му служат като претекст за бруталната война на анексиране", казва говорителят.

"Единствената държава, която застрашава регионалната сигурност в Европа, е Руската федерация чрез незаконната и непровокирана война, белязана от множество военни престъпления срещу цивилното население на Украйна и подсилвана от руската кампания за дезинформация и пропаганда срещу ЕС и НАТО".

Руската непредизвикана война в Украйна започна на 24 февруари 2022 г, и продължава вече повече от 3 години. Вследствие на действията на Русия до момента са загинали стотици хиляди хора, а руската армия е окупирала близо една пета от украинската територия.

Вижте също Как ще свърши войната на Русия в Украйна?