9 май, петък. Русия отбелязва 80 години от края на "Великата отечествена война", както там наричат Втората световна война. Европа е отбелязала тази годишнина ден по-рано. Румен Радев е на честване в София, заобиколен от хора с руски знамена. Малко по-късно медиите получават съобщение, че в 19 часа Радев ще направи "обръщение към народа и Народното събрание".
"Внасям в Народното събрание предложение за провеждане на национален референдум с въпроса: „Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута „евро“ през 2026 г.?“, казва Радев няколко минути след 19 часа.
Някои видяха "ръката на Москва" в опит за саботиране на европейската интеграция на България. Други заподозряха Радев в това, в което отдавна го подозират - че се подготвя да влезе в партийната политика. Каквито и да са истинските мотиви, това действие на Радев предизвика много въпроси.
Някои отговори са пред очите ни.
Ще има ли референдум
Най-вероятно няма да има. Народното събрание трябва да одобри или да отхвърли предложението на Радев. Повечето партии вече казаха, че ще гласуват против. ГЕРБ дори настояват изобщо да няма гласуване.
Защото не е законно, казват юристите - Конституционният съд вече се е произнесъл, че провеждането на допитване за еврото е недопустимо, защото България е поела ангажимент да въведе единната европейска валута. Самият Радев е казвал няколко пъти точно същото, а днешната му позиция е точно обратната.
Вижте също С палеж не стана. Сега "Възраждане" пробва да спре еврото с атака "по устав" в парламентаНяма и политическа логика подобен референдум да се прави на финалната права, когато България очаква до седмици решение на Европейската комисия дали е готова да въведе еврото от Нова година. Колегата Веселин Стойнев даде такова сравнение - това е все едно семейство да започне да обсъжда дали иска деца, когато жената вече е бременна в осмия месец.
Може ли Радев да спре еврото
Самият Радев не казва, че иска да спре еврото. Той твърди, че иска "единствено хората да се произнесат за готовността" за приемането на еврото.
Готовността не зависи от субективната оценка на хората - тя или е факт, или не е
Готовността на България обаче се определя от експерти в Европейската централна банка (ЕЦБ), на основата на публично известни критерии. Страната вече изпълни тези критерии. Готовността не зависи от нечия субективна оценка - тя или е факт, или не е.
Крайното решение се взима от правителствените ръководители на държавите от еврозоната. Не е изключено някой от лидерите да се разколебае в последния момент и да мотивира това с "липсата на политически консенсус в България". Така че, да - има възможност този ход на Радев да спре еврото, макар и за момента тази възможност да изглежда малка.
Какво постига тогава Радев
По-вероятно е референдум да няма и България да продължи по пътя към еврото. Радев обаче зае ясна позиция - той застана до партии като "Възраждане", МЕЧ и "Величие", които често изказват антиевропейски и проруски позиции. "Възраждане" дори подписа официално споразумение за сътрудничество с партията на Путин "Единна Русия".
Радев отдавна е в един лагер с тези партии по темата за войната на Русия в Украйна. Президентът редовно обвинява Европа за продължаването на кръвопролитията, а не Путин.
Но никога досега Радев не е заставал директно срещу европейската интеграция на България, чиято следваща фаза е въвеждането на еврото. Той отрича да е преминал тази граница и казва, че всеки опит неговото предложение да се представи "като референдум "за" или "против" европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация". Точно така обаче беше прието предложението на Радев.
Заплаха ли е това за европейското бъдеще
Може да бъде. Антиевропейските партии досега не са обединени. "Възраждане", МЕЧ и "Величие" получиха общо над половин милион гласа на последните избори. Настроения срещу ЕС и НАТО има сред избирателите и на други партии, основно БСП и ИТН. Има доста над половин милион избиратели, които вече са показвали, че гласуват с недоверие към ЕС. За сравнение - победителят в последните избори, ГЕРБ, получи 642 хиляди гласа.
Вижте също "Защо не сте в Москва, господин президент?" Как русофили честваха 9 май в София"Предложих референдум, а не партия", каза Радев в събота. Въпреки че постоянно коментираното включване на Румен Радев на политическия терен все още не е факт, той вече се позиционира. Все още не знаем дали той ще участва на следващи парламентарни избори, но вече чухме кого евентуално ще иска да представлява. Тези хора може да не са мнозинство, но не са никак малко.
Заплаха ли е това за статуквото
Точно това не е. Позиционирането на Радев до "Възраждане", МЕЧ, "Величие" и руските знамена на техните прояви, ограничава кръга от хора, от които евентуално би търсил подкрепа.
Той няма да ги пита за Еврото, те няма да го питат за "Боташ"
През 2020 г. той вдигна юмрука и каза: "Мутри, вън!" Последваха масови протести срещу статуквото - в онзи момент олицетворявано от премиера Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. Година по-късно неговата позиция срещу корупцията му донесе гласове и от избиратели, които не са очаровани от проруските му изказвания.
Радев продължава да посочва лидерите на ГЕРБ и "ДПС - Ново начало" Бойко Борисов и Делян Пеевски като символи на корупцията. Президентът обаче не избра тях за противник, а еврото. Той няма да ги пита за Еврото и Нотариуса, те няма да го питат за изтичащите милиони към "Боташ". Нарочно не можеш да го измислиш, казва една руска поговорка.
Има ли външна намеса
Премиерът Росен Желязков обясни искането за референдум като резултат от "хибриден натиск". Изразът "хибриден" се наложи като синоним на "дирижиран от Русия". Един от лидерите на "Продължаваме промяната - Демократична България" - Атанас Атанасов, видя опит за засилване на поляризацията и предизвикване на предсрочни избори. "Това пряко обслужва геополитическия интерес на Москва", каза той.
"Възраждане" отдавна е против еврото и сега оттам казват, че техните дипломатически усилия "дадоха резултат и президентът получи инструкции". Нито едно от твърденията за руска намеса не е придружено от доказателства.
Руският президент Владимир Путин не крие негативното си отношение към Европейския съюз. Затова отговорът в момента може да звучи така - не знаем дали Русия има пръст, но определено има интерес.
Защо Радев прави това
Президентът Румен Радев има поредица от думи и действия, които дават основание на много хора да му лепят етикета "проруски". Започна още с репликата от 2016 г., че "Крим е руски, какъв да е". После беше сред основните защитници на вноса на руски газ в България, след като "Газпром" едностранно спря доставките през 2022 г. Редовно обвинява Киев, а не Москва за войната на Русия в Украйна. Противопоставя се на военната помощ за украинската армия. Сега вече застана и на пътя към приемане на единната европейска валута.
Дали Радев прави това под външен натиск, или от убеждение? Не знаем отговора, но той не би променил фактите - така прави Радев.
А защо избра да се позиционира на браздата "Изток - Запад", а не "срещу корумпираното статукво", например? Дали няма договорка с другите силни играчи на българския политически терен? И тези отговори не знаем. Само виждаме, че Борисов и Пеевски засега нямат повод за притеснение.
Вижте също Стихче за Червената армия и матрьошки в ъгъла. Работи ли руската пропаганда в българските училища