Как ще работи новият трибунал, който ще разследва Русия за военната агресия срещу Украйна

Протестиращи в Хага настояват Владимир Путин да бъде арестуван. 7 май 2024 г.

Нов трибунал ще разследва Русия за престъпленията ѝ в Украйна. Обвиненията са за окупации, анексии и бомбардировки, но Москва ги отрича. Но Путин и приближените му ще се ползват с имунитет. Как тогава новият трибунал ще може да върши работата си?

Съветът на Европа ще създаде специален трибунал, който да разследва Русия за военната ѝ агресия срещу Украйна.

Новият трибунал ще разследва т. нар. престъпления на агресия, за които Международният наказателен съд (МНС) няма юрисдикция.

Новият трибунал ще бъде учреден на 14 май в Люксембург по време на заседание на Комитета на министрите на Съвета на Европа.

Според проектоустава на трибунала, който Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL) видя, руските военни действия като окупации, анексии, морски блокади и бомбардировки в Украйна, се считат за "престъпления на агресия".

В документа руската инвазия е определена като "несправедлива или завоевателна война".

Вижте също Какъв е смисълът от специален трибунал за престъпленията на Русия в Украйна

В сряда и четвъртък външните министри на Европейския съюз (ЕС) ще се съберат на неформална среща във Варшава, а в петък ще посетят Лвов в знак на солидарност с Украйна.

Въпреки неофициалния характер на срещите, министрите ще обсъдят трибунала, чието учредяване ще бъде на 14 май в Люксембург.

Какво е "престъпление на агресия"

За "престъпление на агресия" ще се смята "планирането, подготовката, инициирането или изпълнението" на акт на агресия, който нарушава Устава на ООН поради своя характер, тежест и мащаб.

Отговорност ще бъде търсена на всеки, който е позиция да контролира или ръководи политическите или военните действия на държава.

В документа се посочва, че "акт на агресия" означава използването на въоръжена сила от една държава срещу суверенитета, териториалната цялост или политическата независимост на друга държава.

За актове на агресия се считат много от действията, които Русия извърши през последните години. Това са окупации, анексии, морски блокади и бомбардировки на военни и цивилни структури, макар и Москва да отрича обвиненията. Затова в документа руската инвазия е класифицирана като "несправедлива или завоевателна война".

Вижте също Какъв е планът на Европа за мирните преговори между Украйна и Русия

Трибуналът ще "разследва и съди лицата, които носят най-голяма отговорност за престъпленията на агресия срещу Украйна", а разпределението на делата ще се осъществява в тясно сътрудничество с Международния наказателен съд.

Това включва руски политици и такива от Беларус, Иран и Северна Корея, които са допринесли за подкопаването на териториалната цялост на Украйна.

Как ще работи трибуналът

От 2023 г. насам група държави заедно с Украйна събира доказателства по международното разследване.

В тази група влизат около 40 държави - повечето от страните членки на ЕС, с изключение на Унгария и Словакия, държавите от Г7 с изключение на САЩ и други държави от Съвета на Европа. Други страни могат да се присъединят по всяко време.

Съдиите и прокурорът на новия трибунал ще бъдат избрани от управителен комитет с условието, че не може двама съдии да са граждани на една и съща държава.

"Съдиите на Специалния трибунал трябва да бъдат личности с високи морални качества, безпристрастност и почтеност, които притежават квалификациите, изисквани в съответните им държави", пише в проектоустава.

Вижте също Как се казва това, което Русия извършва в Украйна

В документа се посочва още, че съдиите трябва да бъдат независими и не трябва да приемат указания от "което и да е правителство или друг източник".

Прокурорът ще бъде избран с тайно гласуване с абсолютно мнозинство за 7-годишен мандат.

Ако дадено лице бъде признато за виновно от трибунала, то може да получи присъда от няколко години до доживотен затвор. Осъдените ще излежават присъдата си в Украйна или в държава, сключила споразумение с трибунала.

Може ли да бъде осъден Путин

Руският президент Владимир Путин и неговото обкръжение имат имунитет срещу подобни присъди докато са на власт, защото са "действащи лидери". Това определение включва президенти, премиери, външни министри и често министри на отбраната.

Имунитетът им може да бъде отнет само от ООН. Но това е практически невъзможно, защото Русия е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и в това си качество има "право на вето". Затова трибуналът ще провежда задочни изслушвания, както е отбелязано и в устава му.

Вижте също Търпението на Вашингтон се изчерпва. Изплъзва ли се на Тръмп сделката за мир в Украйна