Наземният градски транспорт в София остава блокиран и в събота и неделя.
Това се случва, след като в сряда започнаха протести в столичния градски транспорт, които доведоха до пълна блокада на наземния транспорт. Синдикатите КТ "Подкрепа" и КНСБ настояват за поетапно увеличение на заплатите: с 400 лв. през 2025 г., 500 лв. през 2026 г. и 600 лв. през 2027 г.
Вижте също "Да си изстрадат промяната". Стачка или политическа акция блокира СофияПротестиращите и кметът Васил Терзиев не успяха да постигнат споразумение за това с колко да бъдат увеличени заплатите на заетите в сектора. В понеделник предстои нова среща между двете страни.
През уикенда метрото продължава да работи с нормално разписание. Ще се движат и автобусите по линии - 12, 18, 20, 21, 22, 24, 27, 29, 30, 31, 81, 86, 90, 117, 118 и 119, които се обслужват от частен оператор, пише БТА.
Шофьорите на останалите наземни превозни средства от градския транспорт са блокирали депата и не допускат колите да излязат от гаражите.
В петък протестиращите направиха подписка, с която предупредиха, че ако исканията им не бъдат изпълнени, ще пристъпят към безсрочни протестни действия.
Кметът Терзиев определи случващото се като "гражданско неподчинение".
Проблемите в транспортния сектор включват недостиг на шофьори, извънреден труд, остарял подвижен състав и административна разпокъсаност. По данни на зам.-кмета по финанси Иван Василев в Столичния автотранспорт недостигат около 250 водачи, а в Столичния електротранспорт – около 100.
Терзиев казва, че заплатите варират значително, като по негови данни в "Метрополитен" машинистите получават средно около 4800 лв. брутно без много извънреден труд, докато в Столичния автотранспорт възнагражденията са около 3900 лв., но с голямо натоварване.
Първоначално кметът предложи 100 лв. увеличение на заплатите за всички заети в сектора и допълнителни бонуси за столичния авто- и електротранспорт. След преговори синдикатите намалиха искането си до 300 лв., а Терзиев предложи 180 лв. за всички, но без допълнителни бонуси. И тази оферта беше отхвърлена.
Пред Нова телевизия Терзиев каза, че „тези 180 лв., които на всички им изглеждат много малко, означават 55 млн. лв. дупка в системата на транспорта”. Той добави и че ще се направи цялостен анализ на всички транспортни дружества, в които работят близо 700 души администрация, и ще бъде преценено дали те могат да бъдат обединени в един оператор.
Столичните общински предприятия, включително тези в транспортния сектор, от години са обект на критики за неефективно управление, липса на прозрачност и нерентабилно изразходване на публични средства. През 2024 г. общинските съветници от ГЕРБ, БСП и ИТН гласуваха за смяната на ръководствата на няколко общински дружества, сред които "Метрополитен", Столичния авто- и електротранспорт и Центъра за градска мобилност.
Сега ГЕРБ и БСП подкрепиха протестите и обвиниха кмета в бездействие, докато ПП-ДБ каза, че стачката е политически мотивирана. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отхвърли твърденията, че неговата партия стои зад стачката.
Вижте също "Закъсняхме за изпита". Как хората в София посрещнаха стачката на градския транспорт