Връзки за достъпност

Извънредни новини

Пожарите в Бразилия се превръщат в международна криза


Близо 75 000 пожара са възникнали от началото на годината в Бразилия, повечето в тропическите гори на Амазония
Близо 75 000 пожара са възникнали от началото на годината в Бразилия, повечето в тропическите гори на Амазония

Бушуващите в Амазонската джунгла пожари се превръщат в международна криза, след като станаха повод за напрежение между бразилския президент Жаир Болсонаро и френския му колега Еманюел Макрон.

Болсонаро призна, че е възможно фермери да палят незаконно тропическите гори, но предупреди чуждестранните лидери да не се месят. Повод за изявлението му стана мнението на Макрон, че горящите амазонски гори представляват международна криза. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази сериозна загриженост.

Френският президент добави, че започващата в събота среща на Г-7 във френския курорт Биариц трябва да постави в центъра на работата си пожарите в Бразилия, тъй като “нашият дом гори”. Според Болсонаро обаче, да се обсъжда Бразилия на Г-7, от която тя не е част, е проява на колониално мислене и има политически цели.

"Държавите, които изпращат пари тук, не го правят от благотворителност, а за да се месят в нашия суверенитет", заяви той в предаване на живо във Facebook.

Думите му противоречат на собствените му изявления от четвъртък, когато той обяви, че на Бразилия не ѝ стигат пари, за да контролира пожарите, отбелязва Ройтерс.

„Амазония е по-голяма от Европа, как ще се борите с криминални пожари в такава зона“, попита бразилският президент репортери, напускайки резиденцията си. След което отсече: „Нямаме ресурси за това!“

Междувременно финландският премиер Анте Рите, чиято страна председателства в момента Съвета на ЕС, съобщи, че ЕС подготвя обща позиция за горите, както и че европейските лидери ще обсъдят как да помогнат на Бразилия.

“Горските пожари в Бразилия са заплаха за цялата планета, не само за Бразилия или Южна Америка. Ситуацията с климатичните промени е изключително сериозна и трябва да действаме незабавно”, заяви Рине.

От началото на годината в тропическите гори на Амазония са регистрирани рекордните 72 843 пожара, с 83% повече от миналата година. Според природозащитниците в Бразилия всяка минута изчезва гора с размерите на футболно игрище.

Въпреки че пожарите са редовни и естествени явления по време на сухия сезон, природозащитниците смятат, че рязкото им увеличаване се дължи на дейността на фермерите, които палят гори, за да разчистят земята за пасища.

Според Ройтерс земеделските производители може би са се почувствали окуражени от позицията на крайнодесния президент, който пое властта през януари. Той е защитник на тезата, че Бразилия трябва да отвори Амазония за бизнес интереси и да позволи на минните, селскостопанските и дърводобивните компании да използват природните й ресурси.

Най-голямата тропическа гора на Земята е жизненоважен източник на въглерод, който забавя глобалното затопляне, припомня Би Би Си. Тя произвежда около една пета от кислорода на планетата и е дом на около 1 милион души и на около 3 милиона вида растения и животни.

Сателитните снимки, публикувани от Националния институт за космически изследвания (Inpe), показват увеличение от 83% на пожарите в Бразилия тази година. Повечето от тях са в района на река Амазонка. Природозащитниците и Болсонаро си размениха обвинения за тежката ситуация. В петък екологични групи призоваха за протести в бразилските градове, за да поискат адекватни действия срещу пожарите.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Най-ново видео

Хората, които се радват на Пеевски
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00
XS
SM
MD
LG