Връзки за достъпност

Извънредни новини

Ракета, малка експлозия и катастрофа. "Ню Йорк Таймс" публикува видео от свалянето на украинския самолет


Останки от разбилия се в сряда украински пътнически самолет
Останки от разбилия се в сряда украински пътнически самолет

"Ню Йорк Таймс" разпространи видеокадри, на които се вижда как предполагаема ракета, изстреляна от Иран, удря летящ обект, за който американското издание и британският разследващ сайт "Белингкат" твърдят, че е разбилият се в сряда в Техеран украински пътнически самолет.

Версията, че "Боинг 737", на борда на който загинаха 176 пътници, е бил свален "неумишлено" от Иран, бе лансирана от канадския премиер Джъстин Трюдо, който се позова на "многобройни" източници от разузнаването. Британският му колега Борис Джонсън и американският президент Доналд Тръмп също допуснаха вероятността украинският самолет да е бил свален по погрешка.

"Ню Йорк Таймс" цитира американски и съюзнически представители, според които иранска ракета случайно е свалила "Боинг"-а малко след излитането му от летището в Техеран към украинската столица Киев. Изданието се е свързало с човека, заснел кадрите от предполагаемия удар на ракетата в самолета, който е потвърдил тяхната автентичност.

Краткият видеоклип показва малка експлозия, след като ракета удря самолета над Паранд, град разположен близо до летището в иранската столица. Според "Ню Йорк Таймс" визуално и звуково кадрите съвпадат с официалната информация за моментното местоположение на разбилия се впоследствие "Боинг 737".

"Във видеото минават приблизително 10 секунди между светлината от удара на предполагаемата ракета и звука от експлозията, уловен от камерата. Закъснението на звука показва, че самолетът е бил на малко повече от две мили от камерата в момента на удара. Това разстояние съвпада с маршрута на украинския самолет, записан от компанията за следене на полети FlightRadar24", посочва американското издание.

То е потвърдило и местоположението на човека, заснел видеото, с помощта на сателитени снимки, предоставени от компанията за космически технологии Maxar Technologies. Сградите, които се виждат на заден план във видеото, съответстват на тези, които са уловени и в сателитните изображения. Тази информация е потвърдена и от "Белингкат".

Двете издания отбелязват, че не е ясно защо човекът с камерата е снимал точно в този момент, но е възможно преди изстрелването на ракетата, улучила украинския самолет, да е имало неуспешен първи опит. Човекът, заснел видеото, е споделил пред "Ню Йорк Таймс", че е включил камерата, след като е чул "някакъв изстрел".

По повод твърденията на западните страни, че Иран по погрешка е свалил украинския самолет, говорителят на иранското правителство Али Рабией изрази съжаление, че някои медии "въодушевено са разпространили информации", които по думите му са изготвени "по добре познатите методи на психологическата манипулация". Той обвини САЩ, че използват болката на опечалените семейства "в услуга на интересите си в тази психологическа операция".

Междувременно ръководителят на иранската авиационна служба Али Абедсадех съобщи, че ислямската страна ще допусне експерти от Украйна, САЩ, Франция и Канада да участват в разследването на катастрофата, предаде Ройтерс. По думите му Националното управление за безопасност на транспорта (НУБТ) на САЩ е уведомено и е назначило свой представител за участие в разследването.

Иранското външно министерство потвърди, че в изясняването на причините за трагедията ще участват и експерти на "Боинг", предаде АФП. Техеран изрази готовност в него да бъдат включени и представители на страните, които са изгубили свои граждани в катастрофата. Сред 176-те жертви имаше граждани на Иран, Канада, Германия, Афганистан, Великобритания, Швеция и Украйна.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Най-ново видео

XS
SM
MD
LG