Хонконгският бизнес магнат Джими Лай Чи-юнг е арестуван, а неговите вестникарски офиси са претърсвани от полицията заради обвинения в сговор с чужди сили, съобщи Би Би Си в понеделник.
Лай, който е едно от лицата на протестите в Хонконг, е най-известният арестант по силата на новия закон за сигурност, наложен от Китай през юни. Той беше изведен от полицията от редакцията на основания от него вестник Apple Daily.
"Сговорът" е едно от престъпленията, дефинирани с новия закон за сигурността.
През февруари 71-годишният Лай, който има и британско гражданство, беше обвинен за незаконно събиране и създаване на безредици, но беше освободен под гаранция.
Китайската държавна медия Global Times в понеделник определи Джими Лай като "привърженик на безредиците", а публикациите в неговите издания като "предизвикващи омраза, разпространяващи слухове и клеветящи хонконгските власти и континента от години".
Global Times съобщава също, че двама от синовете му, както и двама висши изпълнителни директори на издателската му група Next Digital също са били арестувани.
Полицията потвърди във Фейсбук, че седем мъже на възраст между 39 и 72 години са били арестувани по „подозрение за съглашателство с чужди сили“ и други престъпления, но не посочиха г-н Лай сред тях.
Парламентът на Китай прие в края на юни единодушно закон за националната сигурност на Хонконг, чийто проект предизвика повече от година протести в автономния район. Законът предвижда наказания за действия, които се смятат за застрашаващи националната сигурност или дестабилизиращи държавната власт.
С него бяха криминализирани актове на диверсия и подкопаване на държавната власт, на тероризъм, на съглашателство с чужди държави, които се намесват в Хонконг. Тези актове ще се наказват със затвор от три години до доживот. В дефиницията на тероризъм влиза повреждане на публична собственост, включително автобусни спирки. Обидите и речта на омраза към централното правителство на Китай и регионалните власти на Хонконг вече са престъпления, както и призивите за независимост на Хонконг.
Първите арести по него бяха осъществени още през юли, а той стана повод за санкции от страна на САЩ и допълнително влошаване на отношенията между Вашингтон и Пекин.