Всеки втори в България е против приемането на еврото. В същото време 56% посочват, че не се чувстват информирани по въпроса. Това показват данните от проучване на агенция "Алфа рисърч", публикувано в понеделник.
Проучването е проведено по поръчка на Министерството на финансите и изследва нагласите на гражданите и бизнеса. То е от периода 1-17 ноември и направено сред 1200 души. Сред бизнеса обхваща 500 фирми от различни отрасли и региони, като на въпросите са отговаряли хората, които взимат решенията.
Според резултатите всеки втори в страната е настроен негативно към приемане на еврото, като 23% изразяват по-скоро неодобрение, а 27% са изцяло против. Почти една трета обаче биха променили мнението си, ако получат адекватен отговор на притесненията си.
При бизнеса ситуацията изглежда съвсем различно, като две трети от него (47% напълно и 18% по-скоро) одобряват присъединяването на страната към еврозоната. Мнозинството от предприемачите очакват позитивен ефект както върху икономиката на страната, така и върху собствената им фирма.
Авторите на проучването посочват още, че нивото на информираност сред българските граждани по темата е "относително слабо". Повече от половината анкетирани казват, че са по-скоро слабо запознати (38%) или изобщо не са запознати (18%) по тези въпроси.
Преди месец парламентът задължи правителството и БНБ да ускорят работата по приемането на еврото от 1 януари 2024 г. Според плана европейската валута може да бъде въведена само при настоящия курс от 1.95583 лв.
Решението тогава беше подкрепено от ГЕРБ, “Продължаваме промяната”, ДПС и “Демократична България”. Групата на “Възраждане” гласува “против”, а тези на БСП и “Български възход” се въздържаха.
В края на ноември от международната рейтингова агенция "Стандард енд пуърс" отбелязаха, че България постепенно напредва в усилията си за влизане в еврозоната, но остава неясно дали това ще се случи от 1 януари 2024 г.