Премиерът Росен Желязков изрази надежда, че всички български представители в Европейския парламент (ЕП) ще подкрепят приемането на България в еврозоната. Ключовото гласуване ще се проведе във вторник в Страсбург. След това предстои Съветът на министрите на финансите в Европейския съюз (ЕКОФИН) също да вземе решение еврото да стане официална валута в страната.
„Разбира се, гласуването в парламента става по линия на политическите семейства. За мен е изключително важно българската делегация да гласува единно в полза на България“, каза Желязков в понеделник по време на свое посещение в Разлог.
Коментарът му идва на фона на протести срещу еврото, организирани с подкрепата на проруската партия „Възраждане“. Тя има трима евродепутати, за които се очаква да гласуват „против“ – Петър Волгин, Рада Лайкова и Станислав Стоянов.
Останалите български партии, излъчили свои представители в ЕП, официално поддържат влизането на България в еврозоната. Това са управляващите ГЕРБ, БСП, ИТН и подкрепящото ги ДПС – Ново начало на Делян Пеевски. ПП-ДБ и ДПС на Ахмед Доган също искат еврото, а МЕЧ и „Величие“, които са срещу еврозоната, нямат свои евродепутати.
Очаква се ЕП да гласува своето решение за България около обяд на 8 юли. В следобедните часове на същия ден на заседанието на финансовите министри от ЕС в Брюксел трябва да бъдат приети три отделни акта:
- решение за влизане на еврото в България от 1 януари 2026 г., което се приема с квалифицирано мнозинство;
- промяна в регламент, с която да отпадне дерогацията за София, която досега не отговаряше на условията да бъде в еврозоната., която се прави с квалифицирано мнозинство;
- регламент за обменния курс в България, който ще остане без промяна и не се очаква проблем да бъде приет с единодушие, каквото е условието.
В опита си да попречат на страната да влезе в еврозоната, от „Възраждане“ декларираха, че изпращат писмени призиви до всички страни членки на ЕС – да не подкрепят това решение. Липсва обаче информация тази кампания да е постигнала някакъв успех.
„Сроковете, свързани с въвеждането на еврото в България, са ясни. Един месец след решението на съвета започва двойното обозначаване на цените на всички стоки и услуги“, премиерът Желязков.
Той отново призова хората да не прибързват сега да обменят спестявания от лева в евро, защото това е ненужно. През първите шест месеца от 2026 г. всички банки и в клоновете на пощите ще правят обмена безплатно, след което до края на годината търговските банки може да въведат такса, но в БНБ процесът ще продължи безплатно.
„Във времето смяната на левове в евро няма да бъде ограничена – тоест и след 10 години някой, ако има спестявания в лева в дома си, ще може да го направи в БНБ и то безплатно“, каза още Желязков.
Според него „в момента политическият риск и презастраховането му идва от боравенето със страховете, че няма да бъде въведено еврото, а не, че ще бъде въведено еврото и на това разчитат тези политически сили и техните аватари, за да превръщат процеса не в плавен, а в политически ангажиращ предположения и очаквания, че това ще доведе до нова политическа криза и ще е мътна вода, в която всеки ще се опита да реализира своите политически проекти“.
Форум