Студенти от държавни университети излизат на протести заради сериозния скок на таксите във висшите училища. В някои от специалностите в платената форма на обучение нарастването е с над 200%.
Увеличението на таксите се случва бързо и в разгара на кампаниите по записване на новите студенти.
Ръстът е проблем не само според учещите, но и според преподаватели и самите университети.
Отговорността обаче изглежда не е на университетите - кашата е заради непремислени действия на политици и администрация - промени в Закона за висшето образование, както и от решение на Министерския съвет за размера на издръжката на студенти държавна поръчка.
В края на юни повече от 100 студенти от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ (ВТУ) протестираха заради скок на таксите в платена форма на обучение с между 100 и 200%.
В четвъртък студенти от Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ излизат на „Студентски протест – Образованието е право – не привилегия“.
„Това не е просто несправедливо — това е удар срещу правото на образование, срещу настоящето и бъдещето на България“, пишат организаторите в страницата на събитието.
Политиците дадоха индикации, че ще реагират на недоволството и внесоха спешно нови поправки в закона, за които се твърди, че ще намалят таксите.
Какво всъщност се случва?
Необмислените действия на политиците
Повишаването на таксите в платена форма на обучение идва основно заради две причини.
Първо и най-важно е формулата, с която се определя нивото им. Нейните компоненти се определят от Министерския съвет (МС).
Основна част от формулата е определяната от кабинета такса за учещите държавна поръчка, чиято стойност досега се вземаше на 100%. Там промените не са толкова значителни.
Проблемът е, че тази година МС значително увеличава стойностите на останалите компоненти от формулата, по която се изчислява таксата за учещите в платена форма на обучение. Те включват комплексна оценка на обучението и потребностите на пазара на труда, както и нормативи по отделни професионални направления.
Сборът на всички тези суми води до рекордния скок на нивата на таксите.
В опит да смекчат удара в парламента бяха внесени законодателни промени, с които да се взема най-много 75% от стойността на издръжката за студентите в редовна форма на обучение при изчисление на таксите.
Министърът на образованието Красимир Вълчев защити това решение, като каза, че формулата, по която се определят таксите, е една и съща от години. Той изрази надежда, че предложените промени ще доведат до по-плавно увеличение на цените, но добави, че такова със сигурност ще се случи.
Според него ръстът на таксите в университетите идва заради увеличеното финансиране за държавната поръчка от страна на бюджета, както и заради повишаването на компонента за качество във формулата за определяне на платената форма на обучение.
7 хил. за право, 19 хил. за математика
Сериозното повишаване на таксите в платената форма на обучение обаче предизвика сериозен гняв у студентите. Те не са много в сравнение с учещите "държавна поръчка", но например за хората, които искат втора диплома, това е единствен вариант - нямат право на "държавна поръчка" по закон.
При въвеждането на новите цени за платено обучение в края на юни това предизвика протест на студенти във ВТУ.
„Таксата беше 1247 лв. В момента е увеличена на 2450 лв. на семестър. Това е без нито едно предупреждение към студентите“, казва пред БНР Георги Динев, който е студент в специалност „Психология“.
В университета платеното обучение за семестър достига до 4972 и 3958 лв. съответно за „Изобразително изкуство“ и „Религия и теология“.
В най-старото висше училище – СУ „Св. Климент Охридски“ - платеното обучение в някои специалности също скача драстично. Специалности като „Математика“, „Статистика“ и „Анализ на данни“ във Факултета по математика и информатика достигат до 19 340 лв. на година или по 9 670 лв. на семестър. За предишната академична година таксата е била 8232 лв. или по 4116 лв. на семестър.
В химическия факултет „Химия“, „Ядрена химия“, „Екохимия“ и др. достигат до 28 366 лв. на година или по 14 183 лв. на семестър, което е сред най-високите такси. Година по-рано годишната такса е 9419 лв. или 4709 лв. на семестър.
Рязко е и увеличението в по-масови специалности като правото, където годишната такса скача до 6704 лв. или по 3352 лв. на семестър - в сравнение с 3258 лв. или 1629 лв. досега. Именно студенти от Юридическия факултет организират протеста в четвъртък.
„Не приемаме реалността, в която от есента много от нашите колеги няма да могат да прекрачат прага на университета, защото не могат да си позволят двойно по-висока такса. В някои факултети увеличението достига до 200%!“, пишат организаторите на протеста.
Несъгласието на университетите, студентите и опозицията
В отговор на събитията от СУ "Св. Климент Охридски" излязоха с критична позиция както за случващото се до момента, така и по повод на предложените промени.
Според ръководството вдигането на таксите след старта на кандидатстудентската кампания е „правно неприемливо и в противоречие с всички известни добри практики“.
„Значителното повишаване на таксите не съответства на нивото на доходи в България. То силно може да ограничи достъпа до висше образование в България“, пишат още от СУ.
От там казват още, че макар промените да са били обявени като начин за понижаване на таксите, се е случило точно обратното, както и че ситуацията поставя българските университети в неконкурентна позиция спрямо тези в чужбина.
От СУ коментират още, че това всевластие на кабинета по отношение на таксите и техните изменения е силно рестриктивно и ограничава възможността на висшите училища да провеждат собствени политики за развитие.
В подкрепа на студентите си застават и ръководителите на ВТУ.
Там учещите започнаха протестна подписка, която е подкрепена от ръководството.
„Имаме доверие, вяра в добрата воля на законодателя, че като стане ясно и види, че тази сложна математическа формула за таксите има неочакван резултат, това ще бъде коригирано в крайна сметка“, казва зам-ректорът на университета Анна Иванова.
И още критики
Решението за промяната срещна критиките от различни политически групи.
Бившият премиер и бивш министър на образованието Николай Денков от ПП-ДБ каза, че ще внесе поправки, с които се блокира рязкото вдигане на таксите. Той критикува и внесените нови промени, с които управляващите се опитват да ограничат проблема.
„Не подкрепих предложените промени в Закона за висшето образование на първо четене, защото не решават проблема с драстичното увеличение на студентските такси. Обясних пред депутатите от ресорната комисия защо това решение не е добро“, написа Денков в своя публикация във Фейсбук.
Срещу повишаването на таксите с позиция излязоха и от „Спаси София“ на Борис Бонев.
Студентският дипломатически клуб (СДК) към СУ излезе с позиция в защита на студентите, които вече са приети и се обучават на определено ниво на таксите, срещу повишаването им изобщо, както и с искане за разработване на цялостна дългосрочна стратегия за висшето образование.
„В момент, когато България търси начини да задържи младите хора и да ги реализира в страната, висшето образование трябва да бъде приоритет, а не тежест. Увеличаването на таксите без ясно обосновани реформи е краткосрочна мярка с дългосрочни последствия“, пишат още от клуба
Форум