Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Не за такова бъдеще умря брат ми". Как нов закон подкопава единството в Украйна по време на война


В сряда протестиращи се събраха за втори пореден ден в градове из цяла Украйна.

В Украйна се провеждат най-големите протести от началото на руската инвазия. По улиците на големите градове вече два поредни дни излизат хиляди хора, а украинското единство е поставено под риск. Как започна всичко?

Младо момиче участва в протест в центъра на Киев. Върху плаката, който държи, са изписани думи, които обобщават целия гняв и недоверие, заради които хиляди хора около нея вече два дни излизат на улицата:

"Не за такова бъдеще умря брат ми", пише върху нейния плакат.

Плакатът, на който пише "Не за такова бъдеще умря брат ми", Киев, 22 юли 2025 г.
Плакатът, на който пише "Не за такова бъдеще умря брат ми", Киев, 22 юли 2025 г.

Става дума за протестите, които избухнаха във вторник в Украйна заради спорен закон, който според критиците ограничава независимостта на двете най-важни антикорупционни институции в страната.

Законът беше предложен от партията на президента Володимир Зеленски - "Слуга на народа", а самият Зеленски го подписа веднага след одобряването му в парламента. Според протестиращите в Киев, Днипро, Харков, Лвов, Запорожие и други украински градове промените сериозно ще забавят трудно извоювания напредък на страната към демокрация и върховенство на закона.

Съществува и рискът да бъде подкопано единството на страната във време на война.

В четвъртък Зеленски съобщи, че е съгласувал нов законопроект, който "подкрепя независимостта" на антикорупционните агенции и предстои да бъде представен в парламента. Той обаче не каза дали другият закон ще бъде отменен.

„Имахме две относително независими институции, които поне създаваха привидността – или дори реалността – на система на контрол и баланси. Ако ги демонтираме, ще пропаднем към състояние на напълно контролирана държава“, казва Антон, един от протестиращите в югоизточния град Днипро, недалеч от фронта.

„Не бих искал да живея в такава страна“, добавя той пред украинската служба на Радио Свободна Европа.

Протестиращи в Киев, 23 юли 2025 г.
Протестиращи в Киев, 23 юли 2025 г.

"Разрушават всичко"

Проблемите с корупцията измъчват Украйна от обявяването на независимостта ѝ през 1991 г. и многократно са водели до големи граждански протести в страната.

Продължаващите с месеци демонстрации на Майдана в Киев започнаха заради обвинения в корупция срещу правителството. Те нараснаха до огромни размери, когато през 2013-14 г. тогавашният президент Виктор Янукович внезапно се отказа от плановете си да подпише споразумение с Европейския съюз и вместо това затегна връзките с Русия.

Протестиращи в Киев, 23 юли 2025 г.
Протестиращи в Киев, 23 юли 2025 г.

Протестите тогава, както и защитата срещу руската военна агресия сега, са само най-ярките примери за усилията на украинците да защитят независимостта си. Те искат да се дистанцират максимално както от съветско наследство на страната си, така и от назадничавата, дълбоко несвободна страна, в която се е превърнала Русия.

Двете антикорупционни институции, които са под прицела на новия украински закон, са Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП).

Приетите сега промени дават на главния прокурор на Украйна контрол върху тях. Самият главен прокурор пък се назначава от президента, с одобрение от парламента.

Това прави двете ключови антикорупционни агенции политически подчинени, казват критиците на закона.

„По същество Украйна се връща 10 години назад по отношение на борбата с корупцията“, каза Дмитро Козятински, ветеран от войната, с когото Радио Свободна Европа разговаря по време на протеста в Киев на 22 юли.

„Като лишават НАБУ от автономност, те постепенно разрушават всичко, което е било изградено през годините“, добави той.

„В шок съм, приятелите ми са в шок.“

Протестът в Киев, 22 юли
Протестът в Киев, 22 юли

Законът „лишава обществото от едно от най-големите постижения след "Революцията на достойнството" – независими институции за борба с корупцията“, казаха и от неправителствената организация Трансперънси Интернешънъл Украйна.

Както показват протестите, избухнали в няколко града след приемането му, той заплашва и националното единство, което е незаменима съставка в защитата на Украйна срещу Русия.

„Само преди няколко дни украинците ме уверяваха, че каквито и оплаквания да имат срещу Зеленски, те разбират необходимостта от единен фронт във военно време. Сега не е ясно дали Зеленски все още може да разчита на национално единство – сценарий, на който Кремъл отдавна се надява“, написа в Bluesky Лучиан Ким, старши анализатор за Украйна в Международната кризисна група.

„Това е опасен момент за Украйна, за демокрацията в Украйна и за демокрацията навсякъде“, добави Ким.

„Правителствен произвол“

Зеленски защити законопроекта, внесен от собствената му партия, във вечерното си обръщение на 22 юли, както и по време на среща с представители на службите за сигурност и борба с корупцията на 23 юли. Той твърди, че промените ще подобрят усилията за борба с корупцията и ще премахнат „руското влияние“ от засегнатите институции.

Но по-късно в сряда Зеленски заяви, че скоро ще предложи друг законопроект, който според него ще служи за защита от руска намеса, но и ще осигури „независимостта на институциите за борба с корупцията“. В четвъртък той съобщи, че вече го е съгласувал и предстои новият закон да бъде представен в парламента. Зеленски обаче не каза дали ще се опита да отмени закона, който подписа само два дни по-рано.

Критиците казват, че законът всъщност е в полза на Путин - защото заплашва да подкопае единството сред украинците, а по този начин и да подкопае подкрепата за Киев от Запада в решаващ момент.

Ако това в крайна сметка застраши позицията на Зеленски, това може да бъде приветствано и от Кремъл: една от основните първоначални цели на инвазията беше да се отстрани Зеленски и да го замени с проруска фигура. Руският президент Владимир Путин вече многократно се е опитвал да представи Зеленски като нелегитимен.

Това също така би могло да засили опасенията във Вашингтон относно корупцията в Украйна в момент, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп започна да обвинява Русия за липсата на напредък към мир и обеща да увеличи доставките на оръжие за Киев през Европа.

Протестиращите, излизащи по улиците на украинските градове, които Русия безмилостно атакува с дронове и ракети, изразяват загриженост, че Украйна сега е подложена на атака от нов противник: собствените си лидери.

„Това е правителствен произвол. Не искаме да се борим едновременно с Русия и със собственото си правителство“, казва Сузана, протестираща в западния град Лвов.

Форум

XS
SM
MD
LG