Тя от години има собствена колекция със съкровища - камъни, миди, листа, кори от дървета, всякакви причудливи природни предмети, които превръща в изкуство.
За някои има конкретна идея още в мига, в който ги вдига от земята. Други остават да чакат своето време, но рано или късно стават част от нейните рисунки, фотограми и колажи.
Сега част от тях могат да бъдат видени в Художествената галерия в Казанлък, в къщата музей "Ненко Балкански". Изложбата е озаглавена "Естествено продължение, глава II" и ще продължи до 17 август.
"Всичко тръгва от импулса да събирам каквото намеря от пейзажа около себе си", разказва Фурнаджиева пред радио Фокус.
"Предметите са такива, на които хората често не биха обърнали внимание - показвайки ги, изнасяйки един конкретен елемент, се опитвам да помогна на хората да изживеят пейзажа такъв, какъвто аз съм го видяла", добавя тя.
Фурнаджиева е родена през 1992 г. в София. Завършва Художествената гимназия, а след това се мести в Париж, където живее вече 14 години. Там завършва École nationale supérieure des arts décoratifs и Ensaama - Olivier de Serres.
Впоследствие става по-позната в чужбина - работата ѝ е представяна на SuperMarket ArtFair (Стокхолм), Yun-Chia-Chia-Ying Visual Art Link (Тайван), Hangar 9 (Женева), Or blanc (Château de Vincennes, Париж).
Но през 2023/24 г. тя става стипендиантка на българската фондация Culturama и именно нейният екип я кани да направи първата си самостоятелна изложба в България - "After Nature/Естествено продължение" в софийската галерия "Васка Емануилова" в началото на 2024 г.
"Тя беше път за мен към България", казва Фурнаджиева.
Изложбата ѝ сега в Казанлък е като втора глава и "естествено продължение" на онази първа изложба в София. Фурнаджиева казва, че една от причините да продължава да работи с природни елементи е, че иска изкуството ѝ да стига до всеки, без претенции за някаква елитарност.
"Изкуството не съществува, за да е елитарно. Не трябва да е само за нас, хората, които сме учили в училища за изкуства - то трябва да може да бъде докоснато от всеки", казва тя.
Но визуалното изкуство не е единственото ѝ артистично занимание. Желанието ѝ за диалог и свързване я водят и към музиката и така през 2017 г. заедно с Виктор Бенев тя основава проекта Crystal sound project.
Бенев е мултиинструменталист - свири на пиано, перкусии, както и композира. Самата Фурнаджиева пък създава скулптури от порцелан, които двамата използват като музикални инструменти.
"Свирим на скулптури, използваме и електронни елементи, както и пиано. Отделно имаме две певици и още един гост музикант", разказва Фурнаджиева.
"Аз съм [на първо място] художник и сблъсъкът ми с музиката беше нещо много интересно, тръгнах по-скоро от това да работя с материята, която ми беше близка - порцелан и скулптура, и оттам чак стигнахме до това да произвеждаме звук за сцената", допълва тя.
По думите ѝ това, което ѝ харесва в музикалния експеримент, е възможността за взаимодействие с още хора, в контраст със самотата на визуалното изкуство, в което артистът почти винаги е сам. Често в изпълненията им на живо се включват спонтанно и музиканти от публиката.
Досега Crystal sound project има издадени три албума - един на диск и други два на плоча и дигитално. Сега импровизирани концерти ще съпътстват и изложбата ѝ "Естествено продължение, глава II" - в пространство ТАМ във Велико Търново на 11 юли и на 12 юли в Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък.
Форум