Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Музикално равноправие". Екипът на Fest Team, който прави концерти, достъпни за глухи


Деница Славова, Стефан Еленков, Ралица Мерджанова и Ани Дончева от Fest Team
Деница Славова, Стефан Еленков, Ралица Мерджанова и Ани Дончева от Fest Team

Един глух човек не само може да отиде на концерт, но и да го преживее наравно с всички. Това убеждение стои в основата на една инициатива, която цели да направи концертите по-достъпни за хората с увреден слух. Хората зад нея са герои в рубриката „Човек на деня“ на Свободна Европа.

Един глух човек може да отиде на концерт и да му се наслади наравно с всички други.

Това убеждение стои зад една инициатива, която се осъществи за пръв път на концерти в изминалите дни – първо на този на Dream Theater в Пловдив в неделя, а после и на този на Guns N’ Roses в София в понеделник.

На тези събития за пръв път в България хора с увреден слух облякоха специални костюми, които им дадоха възможност да усетят вибрациите на музиката с цялото си тяло. Имаше и жестов превод, за да „чуят“ текстовете на песните и думите на музикантите.

Зад тези събития стои компанията Fest Team, която организира някои от най-големите концерти и музикални фестивали в България.

А екип от четирима души работи конкретно за идеята концертите да станат достъпни за хора с увреден слух. Това са Стефан Еленков, изпълнителен директор на Fest Team, Ани Дончева, маркетинг директор, Ралица Мерджанова, директор корпоративна отговорност, и Деница Славова, която отговаря за комуникациите.

Инициативата е в партньорство с организациите Съюз на глухите в България, Фондация „Развитие и Интеграция“, Deaf.bg и Stray Sheep. Те осигуряват жестов превод и връзка с общността на хората с увреден слух.

„Музиката е универсален език, който обединява, вдъхновява и вълнува. Но за онези, които не могат да я чуят, тя често остава недостъпна“, пишат организаторите от Fest Team.

„За глухите хора това преживяване не е само въпрос на музика, а и въпрос на принадлежност, на възможност да бъдат част от нещо по-голямо от тях самите, да се слеят с тълпата, нещо, което чуващите често приемат за даденост. Това е музикално равноправие.“

Това е първият път, в който в България се използват специални костюми, които да дадат възможност на глухите хора да усетят музиката. Те са произведени от студиото Not Impossible Labs в рамките на проекта му Music: Not Impossible, а за събитията в България ги осигурява Fest Team.

Те представляват преносима „раница“, която тежи няколко килограма и включва прикрепящи се елементи за китките и глезените. Тя превежда звука от пулта, миксерите и микрофоните от сцената във вибрации, които позволяват на хората с увреден слух да усещат музиката върху кожата си.

Тези костюми са признати за едно от най-добрите изобретения на 2023 г. от списание Тайм. Те се ползват на различни концерти по света. Част от екипа на Fest Team вижда хора, облечени с такива костюми, на концерт на групата Coldplay, разказва Деница Славова.

„Хрумва им, че можем да го направим и тук“, добавя тя пред Свободна Европа.

„Вдъхновението понякога идва и отвън – често посещаваме събития по света, наблюдаваме добри практики и когато нещо наистина ни развълнува, търсим начин да го пренесем и реализираме в нашия контекст.“

Екипът се свързва със създателя и успява да вземе под наем шест костюма за няколко от концертите, които Fest Team организира през 2025 г. Освен за тези на Dream Theater и Guns N’Roses, ще ги има и на фестивала Hills of Rock, който се провежда между 25 и 27 юли в Пловдив, и на концерта на британския изпълнител Роби Уилямс в София на 28 септември.

Специалните костюми са предназначени само за глухи хора, а организаторите достигат до тях чрез техните общностни организации, с които си партнират. Благодарение на тези организации на концертите има и жестов превод.

Така глухите хора могат да разберат текстовете на песните и думите на музикантите към публиката.

Всичко това дава възможност на глухите хора да преживеят „магията“ на музиката, казва Борис Бъндев, жестов преводач и съосновател на Stray Sheep – организация, която провежда обучения по жестов език, и също участва в инициативата.

„Това е един революционен и исторически момент в историята на глухите, защото това отправя едно послание как би следвало да се случват в нормални обстоятелства всякакъв тип културни мероприятия“, добавя той пред Свободна Европа.

„И съм убеден, че това събитие ще убеди и много други организации да направят нещо сходно“, казва още Бъндев.

„Изисква се търпение, разбиране, емпатия и чувствителност. И все повече виждаме хора, които го проявяват.“

Предстои да се вземе решение дали и под каква форма този пилотен проект ще продължи.

„Искахме да видим, че това действително работи за общността на глухите хора. Да разберем какво означава това за тях“, казва още Деница Славова.

„Реакцията досега надмина очакванията ни, всичко върви отлично. Какво предстои – ще решим, когато сезонът приключи.”

"Музико". Инструментът, на който могат да свирят незрящи и глухи деца
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

Форум

XS
SM
MD
LG