Евентуалното изтегляне на САЩ от НАТО би струвало до 1 трилион долара на Европа, за да компенсира липсата на американска военна подкрепа в поддържането на сигурността на Стария континент. Това сочи нов доклад на Международния институт за стратегически изследвания (IISS), цитиран от Политико.
Външната политика, поддържана от администрацията на Доналд Тръмп, предизвика притеснения сред европейските лидери от началото на втория му мандат в Белия дом. Основният въпрос е дали американската армия ще продължи да поддържа военното си присъствие на Източния фланг на НАТО, който е най-силно застрашен от военна заплаха от Русия.
Проучването на IISS предупреждава, че хипотетично оттегляне на американската армия от Европа би оставило членовете на НАТО на континента уязвими пред руската заплаха и изправени пред "суров избор" да запълване на огромните празнини.
Разходите за равностойна замяна на американското оборудване и персонал биха се равнявали на около 1 трилион долара за период от 25 години, смятат авторите на доклада.
Тази сметка включва еднократни разходи за покупка на въоръжение, които варират между 226 и 344 млрд. долара плюс допълнителни разходи за поддръжка. В тези суми влизат 400 тактически бойни самолета, 20 разрушителя и 24 системи с ракети земя-въздух с голям обсег.
Според проучването, в случай на военна операция срещу Европа, компенсирането на американския военен персона, който наброява приблизително 128 000 души, ще струва над 12 млрд. долара.
Евентуално изтегляне на САЩ от НАТО би овакантило и някои висши длъжности, като например поста на върховен съюзен командир в Европа - командващ НАТО на континента и втората по ранг военна длъжност.
Сериозен проблем в подобна ситуация би се оказал капацитетът на европейската индустрия в краткосрочен план. Дори при категорична политическа воля и неограничен бюджет, производителите на оръжия биха били изправени пред затруднения във веригата за доставки, а и при осигуряването на квалифицирани работници.
Най-вероятно мечтата за "купуване на произведено в Европа", изтъквана от председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, няма да се осъществи за известно време, прогнозира IISS.
Международният институт все пак отбелязва активизиране на Европа. Негов анализ на избрани обществени поръчки, обявени между февруари 2022 г. и септември 2024 г., показва, че 52% от стойността им е възложена на европейски доставчици, в сравнение с 34% за САЩ. Според авторите на доклада тенденцията "купувай европейското" има потенциал да се засили в бъдеще.
Форум