Великобритания, Франция и още 26 държави призоваха в понеделник за незабавно спиране на войната в Газа. България не е сред тях.
В съвместно изявление външните министри на страните казват, че „войната в Газа трябва да приключи сега“. Те осъждат предоставянето на помощи „на час по лъжичка и нечовешкото убиване на цивилни“ палестинци, търсещи храна и вода.
Тел Авив отхвърли изявлението на страните и каза, че то е „откъснато от реалността и изпраща погрешно послание към Хамас“.
Израел твърди, че целта на войната му в Газа е унищожението на Хамас и връщането на израелските заложници. Тя започна, след като групировката, обявена за терористична от САЩ, ЕС и други държави, уби 1200 души, а други 251 бяха взети за заложници. Тел Авив отговори с пълномащабна офанзива в Газa, при която до момента са убити над 59 000 палестинци.
Сред подписалите декларацията в понеделник са още Швейцария, Италия, Нидерландия, Полша, Словения, Белгия, Япония, Канада, Австралия и Нова Зеландия.
Освен от България, декларацията не е подписана и от външните министри на Германия, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния и Хърватия.
"Страданията на цивилното население в Газа достигнаха нови дълбочини. Моделът на израелското правителство за предоставяне на помощ е опасен, подхранва нестабилността и лишава жителите на Газа от човешко достойнство", казват подписалите се. "Ужасяващо е, че над 800 палестинци са били убити, докато са търсели помощ."
По-късно министърът на външните работи на Великобритания каза, цитиран от Би Би Си, че е „твърд поддръжник на сигурността на Израел и правото му на съществуване“, но действията на правителството „нанасят неописуеми щети на авторитета на Израел в света и подкопават дългосрочната му сигурност“.
Според министерството на здравеопазването, ръководеното от Хамас, над 100 палестинци са били убити по време на израелски атаки през уикенда, докато са чакали за храна, а други 19 са починали вследствие на недохранване.
Министерството на външните работи на Израел обвинява Хамас, че възпрепятства разпределението на помощите, вместо да приеме ново споразумение за спиране на огъня и освобождаване на заложници.
Ден след позицията на 28-те държави Световната здравна организация (СЗО) също излезе с позиция срещу Израел. В нея тя обвинява израелските сили, че в понеделник са атакували негови съоръжения при сухопътната си офанзива в централната част на Газа. Израелската армия все още не е коментирала обвиненията.
През последните месеци все по-често се съобщава за палестинци, които са били убити, докато чакат да получат хуманитарна помощ. ООН съобщи, че най-малко 410 палестинци са загинали по този начин през юни.
След като Тел Авив беше спрял напълно помощите за Газа, през май Израел и САЩ създадоха нова система за помощ, управлявана от Хуманитарната фондация за Газа, за да заобиколят съществуващата система, контролирана от ООН.
Организацията и нейните партньори отказаха да си сътрудничат с тази система с аргумента, че тя не е безопасна и нарушава принципите на неутралност и независимост.
Форум