Парламентът в Израел прие спорен закон, който премахва възможността Върховния съд да отменя актове на правителството, съобщи Би Би Си. Това се случи на фона на протести срещу реформата, които продължават от месеци.
Приетият в понеделник закон е първият от няколко, които целят да огранича правомощията на Върховния съд. Управляващите твърдят, че мерките са необходими, за да се ограничи възможността на съдилищата да се намесват решения, които са по същество политически. Критиците на реформата смятат, че така изпълнителната и законодателната власт стават безконтролни.
Опозицията бойкотира гласуването в понеделник и спорният закон беше приет с 64 гласа “за” и нито един “против” в 120-местния Кнесет. Лидерът на опозицията Яир Лапид нарече приемането на закона налагане на волята на “крайно малцинство над израелското мнозинство”.
Министърът на правосъдието Ярив Левин поздрави депутатите за приемането на закона и каза, че той представлява “първата стъпка в историческия процес за коригиране на съдебната система”.
Премиерът Бенямин Нетаняху беше в парламента при гласуването на закона, въпреки че часове по-рано беше изписан от болница след операция по спешност.
Спорната съдебна реформа предизвика най-мащабните протести в историята на Израел. Стотици хиляди демонстранти всяка седмица излизат по улиците от началото на годината срещу реформата, която определят като “атака срещу демокрацията”.
По време на гласуването в понеделник демонстранти блокираха движението пред сградата на парламента, а полицията се опита да ги разпръсне с водни оръдия. Снимки от столицата Тел Авив показват как протестиращи седят на улицата, а полицаи се опитват да ги разпръснат.
Според местни медии един протестиращ е бил ранен, а шестима са арестувани.
Срещу съдебната реформа се обявиха върховни съдии, бивши ръководители на службите за сигурност, юристи и представители на бизнеса.