През февруари 2022 г. когато Русия започва пълномащабното си нахлуване в Украйна, Ксения Колдин завършва 11 клас във Вовчанск, град на около 70 километра от родния ѝ Харков.
Шест месеца по-късно тя и по-малкият ѝ брат са принудително депортирани в Русия. Въпреки че никога не са били на фронтовата линия, двамата са едни от хилядите жертви на конфликта.
По-рано този месец Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) призна Русия за виновна в прилагането на организирана система от нарушения на правата на човека, включително принудителното депортиране на деца.
Но нов доклад на международния мозъчен тръст Globsec стига още по-далеч. Той повтаря нарастващите обвинения, че Москва си е поставила за цел да „открадне“ бъдещето на Украйна.
„Далеч от това да са нежелани последици от войната, това са основни компоненти на хибридната военна стратегия на Кремъл, предназначена да отслаби демографската устойчивост на Украйна по време на това, което се превърна в продължителен конфликт“, пише в доклада, публикуван на Globsec Forum 2025 миналия месец.
На училище - но от утре в Русия
На фона на масирани удари с дронове, сблъсъци на бойното поле и разрушени градове, хиляди украински деца бяха принудително изведени от домовете им и изпратени в контролирани от Русия части на Украйна или на места в Русия и нейния съюзник Беларус.
Някои са били настанени в руски приемни семейства или в „лагери за превъзпитание“. Много други, като Ксения Колдин, са ходили на училище – в Русия.
Пред Радио Свободна Европа тя разказва за преживявания, които изглеждат по-скоро като индоктринация, отколкото като образование.
„Всеки понеделник имахме уроци „разговори за важни неща“. Това е известната руска пропаганда за това колко велика е Русия. След това трябваше да пеем националния химн“, разказа тя.
Колдин е останала в училището три месеца, през които по нейните думи учителите и администраторът на колежа непрекъснато са се опитвали да я убедят да приеме руско гражданство, казвайки ѝ, че може да получи пари и жилище, ако го направи. Тя отказала.
"Да се създаде ново поколение в Русия"
Около 19 546 деца са били депортирани в Русия от началото на инвазията през 2022 г., а почти 1399 деца са били върнати в Украйна, според данни на Bring Kids Back UA.
Русия е обвинена в промяна на имената на украинските деца в опит да ги лиши от достъп до роднини.
Мариам Ламберт, съоснователка на фондация „Емил“, която работи по процеса на връщане на насилствено депортирани деца, казва, че натискът, оказван върху украинските деца сега в Русия, е „умишлено и организирано престъпление“.
„В Украйна децата стават жертва на усилията на Русия да заличи идентичността им“, каза Ламбърт в интервю за Радио Свободна Европа.
„Целта е да се създаде ново поколение в Русия. А това е престъпление според Женевската конвенция.“
Москва отрича да е извършила каквито и да било престъпления с преместването на децата, заявявайки, че ги спасява от войната.
Международният наказателен съд (МНС) вижда нещата по друг начин.
През март 2023 г. той издаде заповеди за арест на руския президент Владимир Путин и Мария Лвова-Белова, руската комисарка по правата на детето.
Съдът казва, че те са отговорно за военно престъпление, а именно незаконното депортиране и преместване на деца по време на война.
Украинският омбудсман Дмитро Лубинец, който представлява държавата в усилията за връщане на цивилни и военни, казва, че Русия не е предоставила истинска информация относно децата, изведени от Украйна.
„От наша гледна точка, ние ясно виждаме основната цел на депортирането на украински деца: да ги използват като следващо поколение руски войници“, каза Лубинец.
„Документите им са променяни = всичко, включително актове за раждане и образователни документи. Те са принудени да говорят само руски и да се идентифицират като руснаци“, добавя той.
Разследване на „Схеми“, разследващ новинарски проект, ръководен от украинската служба на Радио Свободна Европа, миналия декември разкри, че Русия използва милитаристичната младежка организация „Юнармия“, за да насърчава лоялността на тийнейджърите в окупираните части на Украйна и да ги подготвя за бой във войната на Москва срещу родната им страна.
„Юнармия“ „беше създадена със специфичната идея за милитаризирано превъзпитание не само на руски [деца], но и на украински деца от окупираните територии“, казва Катерина Рашевска, адвокат в Регионалния център за правата на човека, който беше принуден да се премести от Крим в Киев след руската окупация.
Родителите, които се опитват да намерят децата си и да ги върнат в Украйна, изглежда подкрепят твърденията на Любинец. Докладът на Globsec цитира показанията на няколко родители, според които руските власти създават пречки, за да се опитат да затруднят връщането на децата.
„Промиване на мозъци“
Една от тези родители, жена на име Татяна, казва, че когато се е опитала да осигури връщането на сина си, който е бил преместен в лагер в Крим през 2023 г., е била обвинена от руски служители, че действа от името на украинското разузнаване и е била задържана за няколко дни.
Ксения Колдин пък разказва, че е срещнала друг проблем, когато се е опитвала да осигури завръщането на брат си, който сега е на 14 години, след като са били разделени в Русия.
Той прекарва пет седмици в летен лагер и след това е преместен с новото си руско семейство в Абинск, град в Краснодарски край.
Там, казва Колдин, „те започнаха да му промиват мозъка“.
„Те казаха, че нацистите действат в Украйна, че искат да го убият, че никой не се нуждае от него в Украйна, че там има война и че не трябва да ходи там“, каза Колдин.
По думите ѝ това действа успешно. Малкият ѝ брат първоначално не е искал да се върне в Украйна, тъй като си е създал нови приятели и се страхувал какво го очаква там, след като е слушал твърденията колко лошо е положението в родината му.
„Говорихме три часа, през които се опитах да го убедя да се съгласи да дойде с мен. Той категорично не искаше да ходи“, разказва Колдин.
„Той повтори същите неща - за това как нацистите са там, че иска да остане тук, че има война, че бомбардират.“
Накрая Серхий отстъпва, а руската му приемна майка им казва, докато си тръгват: „Вървете, вървете си във вашата Украйна, тя така или иначе скоро ще стане Русия.“
"Всяко дете - потенциален свидетел"
Украйна превърна връщането на децата в ключов момент в трудните мирни преговори с Русия.
Лубинец казва, че руските власти не са склонни да върнат децата, „защото напълно разбират, че всяко върнато дете е потенциален свидетел“.
„Трябва да признаем, че руската пропаганда работи върху тях всеки ден“, казва той.
Ксения Колдин казва, че на брат ѝ са му били необходими няколко месеца, за да се реинтигрера. По думите ѝ той сега ходи на училище и живее под грижите на „добро украинско приемно семейство“. И двамата живеят в Киев и се виждат през уикендите.
А самата Колдин продължава да се бори и за други, които не са имали същия късмет. Тя е посланик на неправителствената организация „Спаси Украйна“ и гласът на деца, които са били депортирани и са имали подобни преживявания като нея.
Форум