Връзки за достъпност

Извънредни новини

"Да стоят там, където са". София приветства решението на ЕС засега да не преговаря със Скопие


Тошко Йорданов (вдясно) и Станислав Балабанов от ИТН
Тошко Йорданов (вдясно) и Станислав Балабанов от ИТН

Парламентарните партии в България са доволни от новината, че Албания и Северна Македония ще бъдат разделени по пътя им към Европейския съюз (ЕС). Това стана ясно от техни изказвания в парламента в четвъртък.

По-рано през деня стана ясно, че две години след като Скопие и Тирана започнаха преговори за членство заедно, те ще бъдат разделени. Причината е забавянето на процеса от страна на Северна Македония заради споровете ѝ с България.

Според т.нар. френско предложение, одобрено и от македонския парламент, същинското начало на преговорите на Скопие може да започне едва когато страната изпълни условията, поставени от София. Сред тех е и вписването на българите като държавотворен народ в Конституцията на Северна Македония.

След идването на управлението на националистическата партия ВМРО-ДПМНЕ страната направи опит да предоговори условията, това обаче се оказа невъзможно.

Северна Македония не може "дори да се надява" да започне преговори, каза Тошко Йорданов от "Има такъв народ" (ИТН).

"Най-нормално е Северна Македония да стоят там където са - извън ЕС, и няма да започнат никога преговори, ако не променят поведението си и не запишат българите в конституцията си", каза Йорданов.

Новината беше коментирана в същия тон и от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

"Понякога казват, че отмъщението е най-хубаво, когато е хладно и студено", каза Борисов.

Според него политиците в България трябва да бъдат търпеливи и да избягват агресивни реакции, тъй като тактиката на Северна Македония е да представя България като виновна.

Борисов е председател на парламентарната комисия по външни въпроси, където в четвъртък беше приета декларация, с която се настоява за възстановяване на прекъснатия от страна на Северна Македония позитивен диалог и спиране на антибългарската кампания и провокативни изявления спрямо България. Впоследствие декларацията беше приета и от парламента.

Тя се отнася до македонския вицепремиер Александър Николоски, който през последните дни в поредица интервюта отправи обиди към български политици. Впоследствие Борисов и съпредседателя на ДПС Делян Пеевски поискаха оставката му.

Лидерът на ГЕРБ допълни, че по този начин България не е нарушила добрия тон.

"Така действат европейските институции - те не заплашват, те не обиждат, но резултатът е, че Албания прие българското малцинство и върви напред, а в Македония - да понасят последствията от своето поведение и това, което са си сътворили", каза той.

Съпредседателят на „Продължаваме Промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) Кирил Петков отбеляза, че "френското предложение", прието докато той беше премиер, се е оказало добро за България. Петков добави, че целият ЕС е застанал на страната на София и изрази надежда, че Скопие ще преразгледа позицията си.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов каза пред журналисти в парламента, че решението Албания да започне реални преговори за членство в ЕС е било закономерно, макар и забавено. По думите му сега пред Северна Македония стоят два избора - вписване на българите в конституцията или оставане извън преговорния процес.

Борислав Гуцанов от БСП определи реакцията на Брюксел като "нормална": "Нямаше каква друга реакция да бъде. По какъв ли не начин ни нарекоха и мисля, че това беше съвсем справедливо решение."

Отношенията между България и Северна Македония се обтегнаха през миналата седмица след неофициална среща на македонската президентка Гордана Силянковска-Давкова с българския ѝ колега Румен Радев в София.

Малко след нея македонския вицепремиер Александър Николски нарече Радев „нецивилизован домакин“ и обвини България, че се държи „по-мизерно“ от някои македонски политици. Причината беше, че в президентството не беше поставено знаме на Северна Македония.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG