Връзки за достъпност

Извънредни новини

Албания се отделя от Северна Македония по пътя си към ЕС. Тирана започва преговори на 15 октомври


Премиерът на Албания Еди Рама
Премиерът на Албания Еди Рама

Албания ще бъде отделена от Северна Македония по пътя към присъединяване в Европейския съюз (ЕС), потвърдиха източници на Радио Свободна Европа в Брюксел. Такова единодушно решение е било взето по време на заседание на постоянните представители в ЕС в сряда.

Това става две години след като Тирана и Скопие започнаха заедно преговори за евроинтеграция. Проблемите между Северна Македония и България обаче забавиха процеса, което се отрази и на напредъка на Албания.

Същинските преговори между Скопие и Брюксел все още не са започнали, защото Северна Македония не е изпълнила условието да гарантира правата на българското малцинство в конституцията си. Този ангажимент беше поет от Скопие, за да оттегли София ветото си над преговорите за македонска евроинтеграция.

На този фон вече над 10 години е в ход така нареченият Берлински процес. Той беше създаден през 2014 г., за да подкрепи европейската интеграция на страните от Западните Балкани - Албания, Косово, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония и Сърбия.

Първата част на преговорите за присъединяването на Албания към ЕС ще може да започне на 15 октомври. Като част от нея ще бъдат обсъдени няколко глави - „Обществени поръчки“, „Статистика“, „Съдебна система и основни права“, „Правосъдие, свобода и сигурност“ и „Финансов контрол“.

Отделянето на Северна Македония от общия преговорен процес с Албания става, след като през 2017 г. София и Скопие подписаха Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество по време на управлението на ГЕРБ.

През 2020 г. България беше единствената страна членка на ЕС, която наложи вето върху началото на преговорите на Скопие за членство. Тогава София твърдеше, че Северна Македония е нарушила въпросния договор, а Скопие отговори с обвинение, че България го нарушава, налагайки ветото.

Обвиненията на България бяха свързани с отклонения от формулите за историята и езика, застой в работата на историческата и на междуправителствената комисии, претенциите за признаване на македонско малцинство в България, език на омразата и други.

Ветото беше оттеглено, след като българският парламент одобри т.нар. френско предложение за решаване на спора. То предлага българските условия пред Скопие да се превърнат в част от ангажиментите на Северна Македония пред Брюксел.

Македонският парламент одобри предложението, а след това външните министри на двете страни подписаха двустранен протокол. Впоследствие България оттегли ветото си, а Северна Македония официално започна преговори е ЕС през юли 2022 г. Същинските преговори обаче ще започнат едва когато Скопие изпълни ангажиментите си към София, сред които е и вписването на българите като държавотворен народ в Конституцията на Северна Македония.

След като националистическата партия ВМРО-ДПМНЕ спечели парламентарните избори през май тази година, македонското правителство поиска да предоговори „френското предложение“. Очаквано, ЕС отхвърли това искане.

Въпреки дипломатическите опити на двете страни да изгладят отношенията си, през последните години напрежението се е покачвало неведнъж.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

XS
SM
MD
LG