Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски обвини България в "опит за асимилация", като за пореден път сравни политиката на страната с тази на Русия в Украйна.
Обвиненията му идват, след като на 9 юли Европейският парламент (ЕП) прие доклад за напредъка на Скопие по пътя към членство в Европейския съюз (ЕС), в който отпадна фразата "македонски език и идентичност".
Последваха крайни реакции и от двете страни - български политици определиха това като голяма "победа", а македонските - като "сериозен проблем с демокрацията" на ЕС. Това се случва въпреки че въпросният доклад е само препоръчителен и няма обвързващи последствия.
"Целта на българските политици по нищо не се различава от целта на руското ръководство в Украйна, която е опит за асимилация на македонския народ и един вид инженерство на идентичността, което наистина не би трябвало да се случва през 21-ви век в Европа, и то от страна на държава членка на ЕС", каза сега Мицкоски, цитиран от БТА.
Той не за първи път прави сравнение между България, която постигна договорка със Северна Македония да вдигне ветото си, при условие че Скопие впише българите в Конституцията си, и Русия, която провежда пълномащабна война срещу Украйна.
Преди това такива сравнения е правил и бившият македонски премиер Димитър Ковачевски.
До напрежението сега се стигна след гласуването на доклад с препоръки за напредък на Скопие по пътя към членство в ЕС. Стигна се и до нападки на Мицкоски към българския външен министър Георг Георгиев, които министерството на външните работи осъди като "недопустим и обиден език", а министър-председателят Росен Желязков призова Мицкоски да намери начин да поднесе своите извинения.
Форум