Връзки за достъпност

Извънредни новини

МОН предлага три варианта за обучението по религия. Ще преподават учители, не свещенослужители


Министърът на образованието Красимир Вълчев
Министърът на образованието Красимир Вълчев

Министерството на образованието (МОН) предлага три варианта за бъдещия задължителен час по “Добродетели и религии” в училище. Учениците и техните родители ще могат да избират между обучение по православие, по ислям или по добродетели и етика.

Това стана ясно в сряда, когато МОН публикува концепция за обучението по добродетели и етика. Учебните програми по другите два варианта – православие и ислям, ще стъпят върху действащи програми за изучаване на религия, която сега се учи по желание.

Министърът на образованието Красимир Вълчев каза на пресконференция, че публикуваната концепция не е окончателен проект, а “основа за обсъждане”. Още няма учебна програма и не е ясно кой ще участва в работната група, която ще я подготви.

По думите му материалът ще се преподава от учители, преминали обучение, а не от свещенослужещи.

Целта на МОН е да има проект за програма до есента на тази година, каза Вълчев, а предметът “Добродетели и религии” да се изучава от учебната 2026/2027 г. За целта трябва да се гласуват промени в Закона за предучилищното и училищното образование.

Какво ще се преподава

Часът по “добродетели и религии” ще бъде задължителноизбираем – тоест ще бъде задължителен, но учениците и родителите ще имат избор какво да се учи. Вариантите ще бъдат “Религия – православие”, “Религия – ислям” и “Добродетели/ етика”.

“По този начин отговаряме на очакванията както на родителите, които биха искали децата им да изучават религия с елементи на конфесионално обучение, така и на онези, които биха избрали възпитанието в граждански ценности”, пише в концепцията на министерството.

От 2018 г. има разработени три програми по религия – християнство-православие, ислям, неконфенсионално обучение. Сега предметът е свободноизбираем и го изучават около 12 хил. ученици.

Програмите по православие и ислям ще стъпят върху сега съществуващите.

Програмата за часа по “Добродетели и етика” ще се изготвя от работна група, но тя още не е съставена и засега не е ясно кой ще участва в нея, стана ясно от думите на Вълчев.

Целта е да има проект за програма до есента на тази година, каза още той.

В концепцията на МОН пише, че сред целите на програмата по “Добродетели/етика” ще са възпитание в добродетели, формиране на етично съзнание, даване на познания за християнството и другите световни религии.

Предлага се да се обсъждат теми като себепознание, приятелство и съжителство, морални норми и етични правила, разрешаване на конфликти.

“Той няма да бъде само час по нравствено и духовно развитие, той ще бъде и час по граждански компетентности, тоест в него ще има и елементи на гражданско образование, елементи на история, исторически компетентности, надявам се да има и социално и емоционално учене в него”, каза Вълчев.

По думите му може да се засягат теми като преодоляване на агресията, борба със “зависимостите и пороците”.

Вълчев каза, че тези въпроси и сега се засягат в учебните програми, но по думите му трябва да им се отделя повече внимание, отколкото сега.

Кой ще преподава

По думите на министъра и трите алтернативни програми ще се преподават от учители, не от свещенослужители.

“Учебният предмет няма да се води от свещенослужители, дори и конфесионалните програми, а ще се води от учители, придобили квалификации в университетите”, каза Вълчев.

“Няма да влизат свещенослужещи в училищата.”

Обучението по религия ще започне първо за учениците в първи клас и ще се въвежда поетапно, пише в концепцията на МОН.

В нея се посочва, че в началния етап предметът ще се води от началните учители, които ще “преминат през краткосрочни обучения”.

На въпрос дали времето ще стигне за изготвяне на програми, учебници и подготовка на учители, Вълчев каза, че това е “напълно реалистично”.

Първата дискусия, организирана от МОН по въпроса задължителен час по религия в училище, се проведе на 24 април. Сред основните критики на участниците в дискусията беше липсата на концепция и яснота по ключови въпроси, включително по какви програми ще се преподава, кой ще преподава и как ще се компенсира допълнителното натоварване на учениците.


  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

Форум

Най-ново видео

Катедрала, музей, джамия. Как "Света София" в Истанбул ще бъде ремонтирана
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00
XS
SM
MD
LG