Връзки за достъпност

Извънредни новини

Второто плащане по Плана за възстановяване трябва да дойде до края на годината, каза Денков от Брюксел


Премиерът Николай Денков
Премиерът Николай Денков

Целта на правителството е второто плащане по по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) да дойде до края на годината. Това каза премиерът Николай Денков от Брюксел, където се срещна с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и с председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Досега България е получила само първото плащане по ПВУ на стойност от 2,7 млрд. лв. За да поиска второто, страната трябва да приеме определени реформи, от които най-много са в сферата на енергетиката.

В сряда премиерът Николай Денков каза, че правителството ще опита до края на месец септември да навакса с всички закъснели законови промени. Така в края на септември България ще може да поиска средствата по втория транш и ако всичко е наред, те ще бъдат получени до края на годината.

По думите му това е заложено в проектобюджета, представен по-рано в сряда от министъра на финансите Асен Василев.

Датата за подаване на искането за втория транш беше през първото тримесечие на годината.

Пред журналисти в Брюксел Денков каза още, че е обсъдил с Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен и други международни приоритети на България като влизането в Шенген и еврозоната и охраната на българската граница.

Той добави и че в четвъртък му предстоят разговори във връзка с Шенген с премиера на Нидерландия Марк Рюте и канцлера на Австрия Карл Нехамер. По думите му има няколко нови инициативи, които ще помогнат да България да убеди двете страни, че изпълнява задълженията си по опазване на границата и спиране на трафика на мигранти.

Тези инициативи включват създаването на звено в България в сътрудничество в Европол, което да координира дейността по защита на границите на ЕС.

В края на миналата година Нидерландия и Австрия наложиха вето на приемането на България в Шенген. Основният аргумент на Австрия беше именно несправянето с охраната на южната българска граница.

В Шенгенско пространство, което обединява 26 страни, до голяма степен няма гранични проверки и това позволява на хората да пътуват, работят и живеят в друга държава без визи или разрешителни. Присъединяването на България в Шенген и еврозоната беше определено като част от приоритетите на правителството с премиер Николай Денков и вицепремиер Мария Габриел.

  • 16x9 Image

    Свободна Европа

    Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.

XS
SM
MD
LG