Човешкото развитие толкова се е забавило в глобален мащаб, че през тази година ще регистрира най-слабия си прогрес от 1990 г. насам. Тази прогноза присъства в доклада на Програмата за развитие на ООН (ПРООН) за 2025 г., публикуван във вторник.
Това е водещата организация на ООН, ангажирана със справянето с последствията от бедността, неравенствата и климатичните промени. Тя работи с експерти в 170 държави.
Вместо да се наблюдава устойчиво възстановяване след периода на изключителни кризи от 2020-2021 г., когато беше обявена пандемия от COVID-19, докладът разкрива неочаквано слаб напредък.
Според Индекса на човешкото развитие на ООН, който измерва стандарта на живот, здравето и образованието, светът се е възстановил от пандемията до 2023 г., но темповете на възстановяване след това изглежда са загубили инерция.
"В продължение на десетилетия бяхме напът да постигнем свят с много високо ниво на човешко развитие до 2030 г., но това забавяне сигнализира за много реална заплаха за глобалния прогрес", коментира ръководителят на ПРООН Ахим Щайнер.
Според него, "ако бавният напредък от 2024 г. се превърне в "новото нормално", прогнозата за 2030 г. може да ни се изплъзне за десетилетия, което ще направи нашия свят по-малко сигурен, по-разделен и по-уязвим към икономически и екологични сътресения".
Щайнер посочи като допълнителен проблем сериозните съкращения на международната помощ, обявени от няколко страни. Основният пример са САЩ, чиито президент Доналд Тръмп спря 83% от програмите на Американската агенция за международно развитие (USAID).
Докладът на ПРООН за четвърта поредна година показва увеличаване на неравенството между страните с нисък и много висок индекс на човешко развитие. Това обръща дългосрочна тенденция за намаляване на неравенствата между богатите и бедните държави, наблюдавана в миналото.
Сред проблемите за страните с най-ниски резултати в Индекса на човешкото развитие са нарастващото търговско напрежение, влошаващата се дългова криза и нарастването на индустриализацията, водеща до безработица.
"На фона на тази глобална бъркотия, трябва спешно да проучим нови начини за стимулиране на развитието", смята Щайнер.
В доклада на програмата му се казва, че Изкуственият интелект (ИИ) носи голям потенциал в тази посока, но всичко зависи от това как хората ще го използват.
"Нови възможности се появяват почти всекидневно и макар че изкуственият интелект не е панацея, изборите, които правим, носят потенциала да дадат нов тласък на човешкото развитие и да отворят нови пътища и възможности", коментира още Щайнер.
Според проучване на нагласите спрямо ИИ показва, че всеки шестима от десетима анкетирани очакват новите технологии да създадат възможности за нови работни места. Само 13% от анкетираните се опасяват, че изкуственият интелект може да навреди на заетостта им.
В страните с нисък и среден индекс на човешкия растеж 70% очакват изкуственият интелект да увеличи производителността им, а две трети очакват да използват изкуствен интелект в образованието, здравеопазването или работата си през следващата година.
Форум