Мирните преговори между Русия и Украйна в Истанбул приключиха около 90 минути след началото си и без непосредствени признаци за напредък. Това съобщиха турското външно министерство и руската агенция ТАСС.
АФП цитира високопоставен украински служител, според когото по-нататъшни разговори на 16 май са възможни, но „засега“ не са „планирани“.
Това са първите преки разговори между Москва и Киев след неуспешните преговори, проведени седмици след началото на непредизвиканата руска агресия срещу Киев през февруари 2022 г.
Украинският екип беше ръководен от министъра на отбраната Рустем Умеров, а руската страна беше оглавявана от съветника на Кремъл Владимир Медински. Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан беше домакин.
Руските и украинските преговарящи започнаха срещата си малко след 13:00 ч. местно време заедно с дипломати от страната домакин Турция. Преди това се проведоха и няколко отделни срещи с участието на американски, украински, руски, европейски и турски представители.
Ройтерс цитира неназован украински източник, според когото руската делегация е поставила искания, които са „откъснати от реалността и далеч надхвърлят всичко, което е било обсъждано преди това“.
АФП цитира украински източник, според когото едно от тези искания е било „Украйна да изтегли силите си от големи части от контролираната от нея украинска територия, за да започне прекратяване на огъня“.
Това е препратка към четири региона, които Русия частично окупира и за които неоснователно твърди, че са руски - Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон. Украйна държи части от тези региони, включително столиците на Запорожие и Херсон.
По време на европейската среща на върха в Тирана, Албания, украинският президент Володимир Зеленски заяви, че „приоритет номер едно на Киев е пълното, безусловно и честно прекратяване на огъня. Това трябва да стане незабавно, за да се спрат убийствата и да се създаде солидна основа за дипломация“.
Мирните преговори бяха предложени от президента на Русия Владимир Путин в отговор на призивите на Украйна, европейските държави и Съединените щати за 30-дневно прекратяване на огъня. Впоследствие президентът на Украйна Володимир Зеленски изрази готовност да преговаря с Путин в Истанбул. Руският президент обаче не отговори на тези призиви.
Зеленски, който в четвъртък се срещна с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган в Анкара, каза, че също няма да присъства на преговорите. Той разкритикува решението на Путин да изпрати в Истанбул делегация от по-ниско ниво.
В дните преди срещата президентът на САЩ Доналд Тръмп сигнализира, че може да пътува до Турция, за да вземе участие в разговорите, ако и Путин присъства. „Нищо няма да се случи, докато аз и Путин не се съберем“, каза Тръмп, след като Кремъл обяви, че изпраща делегация на по-ниско ниво.
На 15 май държавният секретар на САЩ Марко Рубио също каза пред Фокс Нюс, че няма да има пробив, ако Тръмп и Путин не седнат „един срещу друг“ на масата.
Путин започна войната си срещу Украйна през 2022 г. - осем години след като Русия завзе украинския полуостров Крим и разпали война в източния регион Донбас. Сега Русия държи около една пета от територията на Украйна.
Единствените предишни опити за преки мирни преговори между двете страни се проведоха през пролетта на 2022 г. В тези преговори Русия се стремеше към сделка, която според анализатори щеше да бъде равносилна на капитулация на Киев, оставяйки Украйна неутрална страна с малка и безсилна армия, ограничен суверенитет и малък или никакъв достъп до подкрепа от страна на Запада в областта на сигурността.
Форум