Президентът на САЩ Доналд Тръмп съобщи във вторник, че ще отмени санкциите на страната срещу Сирия.
Новината идва малко преди очакваната среща на Тръмп с новия лидер на Сирия Ахмед ал-Шараа в сряда в Саудитска Арабия в рамките на обиколката си в Близкия изток, съобщи Белият дом.
Тръмп добави, че решението му за отмяна на санкциите е дошло след искане на престолонаследника на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман и турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Санкциите срещу Сирия бяха наложени по време на режима на предишния президент Башар Асад и имаха за цел да окажат натиск върху установената от него диктатура. Те блокират достъпа на страната до всякакво външно финансиране, включително помощи, пише Би Би Си.
Тръмп каза във вторник, че промяната в политиката ще даде на Сирия „шанс за величие“, като на инвестиционен форум в саудитския град Рияд заяви, че „сега е техният час да блеснат“.
Съобщението за отмяната на санкциите беше посрещнато с въодушевление в сирийската столица Дамаск. Външният министър на страната Асаад ал-Шайбани отбеляза решението като „ключов момент за дъражвата“ в интервю за държавната информационна агенция на Сирия, Сана.
Досега САЩ отказваха да отменят санкциите срещу Сирия, докато не бъде постигнат напредък по ключови въпроси като правата на малцинствата. Откакто режимът на Асад беше свален и Ал-Шараа пое ръководството на страната, новото управление обещава да защитава етническите и религиозните малцинства.
Въпреки това масовите убийства на стотици цивилни от алауитската малцинствена общност през март, по време на сблъсъци между новите сили за сигурност и привърженици на сваления режим, засилиха страховете сред малцинствените групи в страната.
В миналото Ал-Шараа е оглавявал клона на „Ал Кайда“ в Сирия, известен като „Фронт Нусра“. Впоследствие той променя името на групата на „Хаят Тахрир аш Шам“ и прекъсва връзките си с „Ал Кайда“.
Ако срещата между Тръмп и Ал-Шараа се състои, тя ще бъде първата между лидери на САЩ и Сирия от срещата на покойния Хафез Асад с Бил Клинтън в Женева през 2000 г.
Форум