Израел иска да премести населението на Газа в нов лагер в Рафах

Жители на Ивицата Газа се тълпят, за да получат хуманитарна помощ, осигурена от Световната програма по прехраната, град Газа, 16 юни 2025 г.

Израел ще изгради в южната част на Ивицата Газа огромен лагер, в който първоначално да бъдат преместени 600 хиляди разселени от домовете си палестинци. Впоследствие се очаква там да бъде настанено цялото населениe на Газа - над 2 милиона души.

Това гласи решение на израелския министър на отбраната Израел Кац, цитирано от израелските медии.

По думите на Кац израелските власти разработват планове за "хуманитарен град" на мястото на почти напълно разрушения град Рафах. Той заема около 20% от територията на Газа.

Вижте също Убит или гладен. "Нечовешкият избор" на палестинците, редящи се за храна в Газа

Палестинците, заселени в бъдещия лагер, няма да имат право да го напускат, каза Кац. Той добави, че целта е по този начин да бъде отслабено влиянието на палестинската групировка Хамас над местното население. Правозащитници обвиниха израелската армия, че офанзивата им цели изселване на палестинското население, но оттам отхвърлиха обвиненията.

Израел започна война срещу Хамас, след като групировката уби 1200 души, а други 251 бяха взети за заложници. Тел Авив отговори с пълномащабна офанзива в Газa, при която до момента са убити над 57 000 палестинци, по данни на контролираните от Хамас местни власти.

Новината за планираното изграждане на лагер идва на фона на подновените мирни преговори за прекратяване на конфликта в Газа, които се водят с посредничеството на САЩ. В понеделник американският президент Доналд Тръмп посрещна във Вашингтон израелския премиер Бенямин Нетаняху.

Нетаняху каза, че Съединените щати и Израел работят с други страни, които биха дали на палестинците "по-добро бъдеще", предполагайки, че жителите на Газа биха могли да се преместят в съседни държави.

„Работим тясно със САЩ, за да намерим държави, които ще се стремят да осъществят това, което винаги са казвали, че искат - да дадат на палестинците по-добро бъдеще“, каза Нетаняху.

Вижте също От сандвича за Тръмп до преговорите за Украйна с Путин. Кой е Стив Уиткоф

Два дни след подновяването на разговорите между израелските власти и Хамас няма известен резултат. Очаква се по-късно през седмицата в тях да се включи специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф.

Американското предложение включва 60-дневно примирие, по време на което Хамас трябва да освободи 10 живи заложници, както и неуточнен брой тела на убити израелци. От 49 заложници, които все още са държани от групировката, се смята, че 27 са вече убити.

Построяването на огромен лагер в южната част на Газа е част именно от плана за 60-дневно примирие. В него първоначално ще бъдат настанени 600 хиляди палестинци, които в момента живеят в палатки в района на Ал-Мауаси. След това се предвижда заселването и на останалата част от населението на Газа.

Заповедта на Кац предвижда лагерът да бъде управляван от неуточнени "международни партньори", а израелските военни само да осигуряват сигурността от разстояние. Влизащите в лагера ще преминават през проверки за сигурност, за да се предотврати проникването на членове на Хамас.

В Ивицата Газа живеят малко над 2 милиона души, повечето от които са загубили домовете си по време на конфликта. Нито една държава в света досега не е изявила готовност да приеме палестинци от анклава на своя територия.

ООН също така предупреди, че депортирането или насилственото преместване на цивилно население от окупирана територия е строго забранено съгласно международното хуманитарно право и е „равностойно на етническо прочистване“.

Вижте също "Можем да я притиснем". Как палестинците в Газа започнаха протести срещу Хамас